Uniwersytet

festiwal swiatlobrazu

Andrzej Kiełbowicz, urodził się w 1955 roku w Warszawie. W 1988 roku wyemigrował do Kanady, gdzie mieszka i pracuje do dzisiaj.
Profesjonalny fotograf, fotoreporter, podróżnik, projektant graficzny, instruktor fotografii.  Obecnie pracuje jako nauczyciel fotografii. Prowadzi kursy i warsztaty fotografii cyfrowej między innymi na Uniwersytecie w Wiktorii, w Brytyjskiej Kolumbii. Jego witryna internetowa to: www.goingdigital.ca

W latach 70-tych i 80-tych pracował jako fotoreporter dla czołowych ówczesnych magazynów ilustrowanych, kolejno w „Razem” i w „ITD” i “ Magazynie Muzycznym”. Był laureatem konkursu fotografii redakcji “Na przełaj” już w roku 73 i dwukrotnie Konkursu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w latach 1977-79. Wyczulony na absurdy ówczesnej rzeczywistości opowiadał o niej krytycznie ale z właściwą sobie wrażliwością i sympatią dla ludzi.

W roku 1980 brał udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Fotografii Socjologicznej (wówczas największej fotograficznej wystawy w powojennej Polsce, zamkniętej przez cenzurę po tygodniu), i ponownie W 1989 roku, w II Ogólnopolskim Przegląd Fotografii Socjologicznej w Bielsku-Białej. W roku 2019 był wyróżniony indywidualną wystawą na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Fotografii, Foto Art Festival im. Andrzej Batury, w Bielsku-Białej. W roku 2022 uczestniczył w zbiorowej wystawie „Ostrzej Widzieć. Fotoreportaż w ITD 1960 – 1990” w Muzeum Spotkań z Historią w Warszawie. Jego zdjęcia znajdują się w zbiorach Muzeum Fotografii w Krakowie.

W Kanadzie zawodowo związany z „Globe and Mail i „NOW Magazine” w Toronto na początku emigracji od 1988 do 1995 roku. Jako foto-edytor pracował również dla David Suzuki Foundation, WWF, Tides Canada, BC Ministry of Environment, University of Victoria.

Ma opracowane cztery książki fotograficzne z wielokrotnych podróży na Filipiny, do Kambodży, Chin i Meksyku. Jak zawsze w jego karierze są to albumu o ludziach i ich codziennym życiu, Pod wspólnym hasłem” Teatr Dnia Codziennego”. Obecnie przygotowuje też nowe wystawy i foto albumy o czasach PRL w Polsce.

Od Autora:
Urodziłem się 10 lat po wojnie, w Warszawie. Miałem to szczęście by spędzić wczesną młodość w pachnącej Coca Colą i przyspieszającej małym Fiatem dekadzie "gierkowskiej". Wierząc w moc fotografii prasowej dołączyłem jako "junior" do grupy najlepszych polskich fotoreporterów tych lat. Sławek Biegański, Krzysztof Barański, Andrzej Baturo byli moimi mentorami i dobrymi przyjaciółmi. Grupie Pracowałem kolejno od 1976 do 1988 roku w „Na Przełaj”, „Razem” „ITD” i „Magazynie Muzycznym Jazz”.

Gierek przyniósł nadzieję, że system komunistyczny może być ludzki i reformowalny. My staraliśmy się patrzeć socjalizmowi na ręce, wytykać, pokazywać to co złe, po to by to zmienić, poprawić. Stąd te zdjęcia...Spora część z nich nigdy nie została opublikowana że względu na cenzurę.

W stanie wojennym straciliśmy złudzenia, że system jest reformowalny i nasza “misja” została przerwana. Redakcje zamknięto na pół roku. Zaangażowani przedtem w życie społeczne i polityczne fotoreporterzy, by nie być tubą komunistycznej propagandy, przenieśli się do magazynów przyrodniczych albo religijnych. Ja wylądowałem w „Magazynie Muzycznym”, a później dosłownie, na emigracji w Kanadzie, gdzie mieszkam do dziś.

PROGRAM WYKŁADY I PRELEKCJE 

SOBOTA (15.06)
10:00 Przestrzeń otwarta – czekamy na was i Wasze zdjęcia
12:00 Officjalne i uroczyste otwarcie festiwalu
12:15 Szarość i Absurd — Kadry ze schyłku PRL-u, Andrzej Kiełbowicz, wykład inauguracyjny
13:15 autorskie oprowadzanie po wystawach
14:15 Przerwa obiadowa
15:00 Rzeczywistość wirtualna, a może nie tak bardzo wirtualna? Marcin Babicz
16:00 Fotografia uliczna, Włodek Pawłow
17:00 Świat moim okiem – czyli jak pokazać coś, co jest niedostrzegalne, Krzysztof Włostowski
18:00 TAX 4 MOON, koncert multimedialny

NIEDZIELA (16.06)
11:00 Twarze ZAiKS-u, Piotr Tołwiński (kurator Galerii fotografii FOCUS)
11:30 Historia fotografii dla (nie)wtajemniczonych. Absurdy i ciekawostki. Sebastian Murza
12:15 Pozy i powroty. Prezentacja twórczości. Monika Cichoszewska
13:00 Pejzaże z bliska i z daleka, Mariusz Mykicki
14:00 Co jeszcze można fotografią...? - czyli kilka słów o fotografoterapii. Karolina K. Ignut

PROGRAM WARSZTATY  (Ilość miejsc ograniczona obowiązują zapisy)

SOBOTA (15.06)
15:00 Kozacki spacer z fotografią mobilną, prowadzi Grzegorz Kozak (zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/kozackifotospacer)
16:00 Fotografia 360. Marcin Babicz (zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/818258-13)
NIEDZIELA (16.06)
12:30 Warsztaty cyjanotypii, prowadzący Sebastian Murza (zapisy: https://app.evenea.pl/event/warsztatycyjanotypii/ PROSIMY PRZECZYTAĆ OPIS!!!!)

WYSTAWY:

  • Monika Cichoszewska - Powroty do natury
  • Piotr Janiak – Industrialne
  • Mariusz Filipowicz - Numbers
  • Paweł Miazga – Śledztwo zakończone
  • Mariusz Mykicki - Lalki
  • Włodek Pawłow - Lalki
  • Tomasz Sikora – Obrazy odnalezione
  • Marcin Sutryk - Gęby
  • Wiktoria Świętuchowska - Sny
  • Tomasz Załęski – INSTAX

Ponadto WYSTAWY ZBIOROWE

  • Fotografie ze zbiorów Akademickiej Galerii Fotografii (Krzysztof Gierałtowski, Edward Hartwig, Janusz Hereźniak, Marek Karewicz, Janina Nasierowska, Zofia Nasierowska, Wojciech
  • Prażmowski, Tomasz Sikora, Tomasz Tomaszewski, Wiktor Wołkow)
  • Koło Astronomiczne pulsar (opiekun Mirosław Trociuk) – Podróż dookoła Ziemi
  • Polish Street Photography – Zdjęcia wyróżnione w konkursie Polska ulicznie 2017
  • Pracownia eksperymentów Audiowizualnych (prowadzący Gamid Ibbadulajew)
  • Pracownia Fotografii, Sztuki Plastyczne (prowadzący dr Marcin Sutryk)
  • Przestrzeń otwarta

Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach
Galeria Fotografii FOKUS, kurator Piotr Tołwiński (ul. Pułaskiego 6, czynna w niedzielę godz. 11.00 - 15.00)
Wystawa "Twarze ZAiKS-u"

Galeria "w Bramie" (ul. Pułaskiego 7, czynna całą dobę)
 Wystawa Grzegorz Grabowski, Ostrość