Uniwersytet

19 maja 2024 roku w Siedlcach odbyła się trzecia edycja biegu ulicznego "Akademicka Dycha", organizowanego przez Uniwersytet w Siedlcach. Wydarzenie, które stało się już stałym punktem
w kalendarzu sportowym miasta, przyciągnęło uczestników z całej Polski, w tym czołowych zawodników lekkiej atletyki, co znacząco podniosło poziom rywalizacji​.

Tegoroczna edycja wprowadziła kilka nowości, które spotkały się z pozytywnym odbiorem uczestników. Uczestnicy biegu na 10 km mieli możliwość skorzystania z pacemakerów, którzy pomagali utrzymać tempo, a także mogli cieszyć się nową trasą z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, kończącą się w malowniczym Parku Aleksandria​, z metą usytuowaną przy Rektoracie Uniwersytetu w Siedlcach. Dodatkowo, każdy biegacz, który ukończył bieg, otrzyma zwrot opłaty startowej, co zostało przyjęte z entuzjazmem przez uczestników.

W ramach wydarzenia odbyły się trzy główne konkurencje: bieg na 10 km, marsz Nordic Walking na 5 km oraz sztafeta 4x1 km. W biegu na 10 km wśród kobiet zwyciężyła Khrystyna Bohomiakova z czasem 37:34, a wśród mężczyzn najlepszy był Krzysztof Wasiewicz, który pokonał dystans w 32:05)​. Marsz Nordic Walking na 5 km wygrali Jolanta Zapałowska (34:20) i Paweł Jagieła (31:23), a w sztafecie triumfowały drużyny Rolnika w kategorii kobiet i II LO Królówka w kategorii mężczyzn​.

Akademicka Dycha to nie tylko rywalizacja sportowa, ale także święto społeczności biegowej. Uniwersytet w Siedlcach, we współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami sportowymi, jak Siedlecki Klub Sportowy Feniks, Grupa biegaczy Skórzec Biega, Yulo Run Team Siedlce, NoWi Siedlce oraz Triathlon Siedlce Club, integruje całe okoliczne środowisko biegowe. Dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich zaangażowanych, Akademicka Dycha stała się ważnym wydarzeniem promującym zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną w regionie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, sponsorom oraz wolontariuszom za zaangażowanie i pomoc w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję Akademickiej Dychy w przyszłym roku!

Więcej informacji oraz pełne wyniki dostępne są na stronie Akademickiej Dychy.