Uniwersytet

W ramach obchodów Jubileuszu 55-lecia Uniwersytetu w Siedlcach 18 maja na kampusie uniwersyteckim przy ul. Żytniej 39 w Siedlcach odbył się Piknik Naukowy z Uniwersytetem. Studenci i pracownicy siedleckiej uczelni przygotowali wiele atrakcji dla mieszkańców miasta. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na najmłodszych uczestników czekało mnóstwo niespodzianek tj. zabawy i animacje, gry i zabawy terenowe. Można było zajrzeć w oczy pająka i odkryć tajemnice świata stawonogów i bakterii", wziąć udział w eksperymentach chemicznych i rozwiązać łamigłówki matematyczne, a także wejść do wirtualnej rzeczywistości dzięki prezentowanej przez informatyków technologii VR.

Dużym zainteresowaniem  cieszyła się prezentacja polnych i łąkowych ziół w kuchni i lecznictwie, przyrządów meteorologicznych i wystawa mikrowarzyw.

Na naszych naszych pupili czekała ścieżka sensoryczna, a swoją wiedzą na temat zachowań i pierwszej pomocy dla zwierząt towarzyszących dzielili się eksperci. W zmaganiach sportowych Hobby Horse wzięło udział 30 uczestników.

W ramach promocji zdrowego stylu życia przygotowano zawody sportowe International Sports Competitions, w których wzięli udział studenci z różnych krajów świata, studiujący z Uniwersytecie w ramach programu Erasmus +. Przyjemne rytmy zachęciły wielu uczestników do wspólnych zajęć ZUMBA Fitness. Dla miłośników spokojniejszej wersji aktywności ruchowej czekały  zajęcia „Zdrowy Kręgosłup” oraz nordic walking dla początkujących z instruktorami.

Oprócz zabawy na pikniku można było odświeżyć sobie wiedzę oraz wziąć udział w warsztatach pierwszej pomocy i pokazach ratownictwa medycznego. Poradnia Dietetyczno-Żywieniowa UwS oferowała analizę składu ciała i porady z zakresu zdrowego odżywiania. Przeprowadzono warsztaty profilaktyki antynowotworowej. Wielkim zainteresowaniem mieszkańców cieszyło się mobilne studio kosmetologiczne, zorganizowane we współpracy z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr. 5  im. Generała Sikorskiego w Siedlcach.

Przeprowadzono również warsztaty kryminalistyczne, quiz wiedzy o bezpieczeństwie narodowym i międzynarodowym, warsztaty z samoobrony i pokaz walki wręcz.

Powstało także obozowisko z okresu Powstania Styczniowego, gdzie można było obejrzeć wystawę replik uzbrojenia i umundurowania od powstania, przez I wojnę światową, wojnę polsko-bolszewicką do czasów II wojny światowej. Piknik zakończyło „wybuchowe wydarzenie” - rekonstrukcja epizodu walk, w którym użyto czarnoprochowej oryginalnej broni z IXX w.

Muzyczną gratką były występy solistów Akademickiego Chóru „Vocalis” i dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Muzycznego „Nutka”.

JM Rektor prof. dr hab. Mirosław Minkina już zaprosił mieszkańców na kolejną edycję pikniku za rok.

Fotogaleria