Uniwersytet

polonistyka zdjecie
Zapraszamy do studiowania filologii polskiej na siedleckim Uniwersytecie. Oferujemy 3-letnie studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia oraz 2-letnie studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia. Polecamy studia atrakcyjne i bogate programowo, dostosowane zarówno do zainteresowań dzisiejszych studentów, jak też do potrzeb współczesnego rynku pracy. Zajęcia odbywają się w nowoczesnym gmachu Wydziału Humanistycznego przy ul. Żytniej 39 i są prowadzone przez wszechstronnie wykwalifikowaną kadrę polonistyczną. Zapraszamy też na 2-letnie Podyplomowe Studia Logopedyczne. Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem: http://www.ifp.uph.edu.pl/index.php/pl/kandydaci/podyplomowe-studia-logopedyczne.html.

W ramach filologii polskiej proponujemy następujące specjalności:

studia I stopnia (uzyskany tytuł – licencjat)
  • kształcenie językowe dla urzędów i firm z elementami glottodydaktyki (stacjonarne)
  • komunikacja społeczna i praca wydawnicza (stacjonarne i niestacjonarne)
  • filologia dla biznesu z językiem obcym (niestacjonarne)
  • język polski z logopedią (stacjonarne)

studia II stopnia (uzyskany tytuł – magister)
  • komunikacja społeczna i praca wydawnicza (stacjonarne i niestacjonarne)
  • filologia dla mediów i biznesu z językiem obcym (stacjonarne i niestacjonarne)
  • język polski z logopedią (stacjonarne i niestacjonarne)

Opis specjalności

(Warunkiem uruchomienia kierunku studiów lub specjalności jest przyjęcie nie mniej niż 30 osób.)

● kształcenie językowe dla urzędów i firm z elementami glottodydaktyki

Specjalność na studiach I stopnia. Od roku akademickiego 2014/2015 siedlecka polonistyka oferuje kandydatom nową, niezwykle interesującą i praktyczną specjalność – po jej ukończeniu absolwent polonistyki będzie bardzo dobrze przygotowany do pracy w urzędach, biurach, sekretariatach, kancelariach prawniczych itp. W toku studiów student nauczy się czytać i pisać ze zrozumieniem różne teksty urzędowe, zapozna się z podstawami juryslingwistyki, czyli języka prawnego i prawniczego. Student nie tylko oswoi się z językiem przepisów prawnych (kodeksów, aktów prawnych, dzienników ustaw), ale też będzie wiedział, jak i gdzie ich szukać. Doskonałe wyposażenie techniczne nowego gmachu Wydziału Humanistycznego pozwoli studentowi zetknąć się z wieloma urządzeniami multimedialnymi, co niewątpliwie w przyszłości ułatwi mu stawianie pierwszych kroków w nowoczesnej firmie. Wprowadzone do programu nauczania „elementy glottodydaktyki” sprawiają, że omawiana specjalność daje podstawy do dalszego kształcenia w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego. W wielu instytucjach w Polsce pracują cudzoziemcy, stąd połączenie polonistycznego przygotowania do pracy urzędniczej (administracyjnej) z glottodydaktyczną umiejętnością merytoryczną i komunikacyjną może być dla potencjalnych pracodawców bardzo cenne.

● komunikacja społeczna i praca wydawnicza

Specjalność na studiach I i II stopnia. Wybranie kolejnej, bardzo atrakcyjnej specjalności daje absolwentowi rozległe kompetencje w zakresie pracy redakcyjnej oraz wydawniczej. Młody człowiek, wkraczający na rynek pracy, jest dobrze przygotowany do działalności w wydawnictwach literackich i naukowych oraz w mediach elektronicznych. Posiada praktyczne sprawności niezbędne w szeroko pojętych działaniach dziennikarskich.

● język polski z logopedią

Specjalność na studiach I i II stopnia. Obowiązuje sprawdzian z wymowy oraz wymagane jest badanie słuchu. Warunkiem kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia w tej specjalności jest ukończenie studiów I stopnia na kierunku filologia polska ze specjalnością „język polski z logopedią”. Ukończenie studiów ze specjalnością logopedyczną, połączone z zaliczeniem przygotowania do zawodu nauczyciela, wiąże się z nabyciem uprawnień do wykonywania pracy logopedy w placówkach oświatowych, np. w przedszkolach i szkołach. Absolwent logopedii potrafi też prowadzić diagnozę i terapię logopedyczną.

● filologia dla mediów i biznesu z językiem obcym

Specjalność na studiach I i II stopnia. Absolwent może podjąć pracę związaną z reklamą, biznesem oraz tzw. public relations, zna również w stopniu zaawansowanym języki obce (angielski, rosyjski), ukierunkowane zawodowo.

Absolwent filologii polskiej dysponuje wszechstronną i gruntowną wiedzą z zakresu języka polskiego, literatury polskiej i powszechnej, także kultury współczesnej i dawnej.

Polonista jest uprzywilejowany w wielu sytuacjach życiowych i zawodowych. Potrafi np. odpowiednio zaprezentować się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, z łatwością, w formie ustnej i pisemnej, redaguje różnorodne teksty użytkowe. Lektura wielu książek sprawia, że polonista dysponuje bogatym zasobem słownictwa, odważnie uczestniczy w rozmaitych dialogach, ma bowiem świadomość, że potrafi precyzyjnie i przekonująco wyrazić własne przemyślenia i odczucia, odpowiednio sformułować argumenty. Jako kulturalny i oczytany użytkownik języka, polonista odznacza się ponadprzeciętną wrażliwością na piękno polszczyzny. Każdy student, bez względu na to, jaką specjalność wybierze, ma możliwość uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela języka polskiego, a to znaczy, że wszyscy studenci polonistyki, jeżeli tylko zechcą, mogą pracować jako poloniści w szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych – w zależności od uzyskanego poziomu wykształcenia.

Siła siedleckiej kadry polonistycznej tkwi w rozwojowym zespole ludzi, co pozwala otwierać nowe kierunki i specjalności. Jest to zespół osób merytorycznie wszechstronnie przygotowany do nauczania szeroko pojętej polonistyki w zakresie językoznawstwa, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, filmoznawstwa, logopedii, glottodydaktyki (nauczanie języka polskiego jako obcego, np. osób przyjeżdżających do Polski, aby podjąć tu pracę).

Polonistyka siedlecka łączy tradycję i współczesność. Przybliża wielkie teksty kultury i ułatwia twórcze odnajdywanie się we współczesnym świecie cywilizacji cyfrowej. Doskonale wyposażony budynek Wydziału Humanistycznego oswaja studenta ze sprzętem multimedialnym jako narzędziem pracy.

Podczas zajęć warsztatowych i laboratoryjnych student zdobywa konkretne umiejętności zawodowe w zależności od wybranej specjalności: dziennikarsko-medialne, edytorskie, redakcyjne, logopedyczne, glottodydaktyczne i administracyjne. Uzyskane kwalifikacje umożliwiają podjęcie interesującej pracy w nowoczesnej oświacie, w mediach, wydawnictwach, w reklamie, w dużych i małych urzędach oraz instytucjach.

Polonista kończący siedlecki Uniwersytet to dobrze przygotowany pracownik administracji, urzędnik, specjalista w zakresie logopedii, dziennikarz, edytor, wydawca, biznesmen znający języki obce, jak również nauczyciel języka polskiego.

O nas http://www.ifp.uph.edu.pl/ Zachęcamy do zapoznania się z ofertą dydaktyczną Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej przygotowaną w formie prezentacji multimedialnej: http://www.ifp.uph.edu.pl/images/ifp_2013-2014/prezentacja/ifp.pdf Kontakt Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej ul. Żytnia 39, III piętro, 08-110 Siedlce tel./fax: (25) 643-18-71 Sekretariat Instytutu (p. 3.25): mgr Kinga Pawlik-Ajecka e-mail: polonistykasiedlce@op.pl lub/i ifp@uph.edu.pl Rejestracja internetowa https://irk.uph.edu.pl/ http://www.uph.edu.pl/ Centralny Punkt Obsługi Kandydata: Siedlce, ul. Żytnia 39, p. 0.69 i 0.70 – od 27 czerwca 2014 r. w godz. 9.00-15.00, oprócz sobót i niedziel. Oferujemy pomoc przy rejestracji na studia, przyjmujemy dokumenty. Kandydaci niepełnosprawni proszeni są o kontakt z Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 9, tel. (25) 643 17 39.

Violetta Machnicka