Nauka

Na przełomie lipca i sierpnia br., doktorantka UwS w dziedzinie historii, Alicja Szumowiecka uczestniczyła w Letniej Szkole Studiów Słowiańskich. Organizatorem wydarzenia był Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Grant na realizację wyjazdu został sfinansowany w ramach programu "Wymiana bilateralna NAWA Zawacka" Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Poniżej, krótka relacja Alicji z wyjazdu:
„Dzięki uzyskanemu grantowi otrzymałam stypendium strony przyjmującej, tj. Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu Republiki Czeskiej, które pokryło koszty kursu, a także zakwaterowania i wyżywienia. Letnia Szkoła była bardzo dobrze zorganizowana. Mieliśmy wspaniałych lektorów, którzy poprowadzili z nami 100 h zajęć językowych. Ponadto popołudniami odbywały się zajęcia fakultatywne doskonalące wymowę w języku czeskim i prowadzenie konwersacji. Równolegle prowadzone były także wykłady poszerzające wiedzę z zakresu historii i kultury Czech oraz warsztaty artystyczne – teatralne, taneczne i chóralne. Chętni mogli również udać się na wycieczki przyrodnicze po okolicach, czy spacery z przewodnikami po Ołomuńcu. W weekendy jeździliśmy na wycieczki do Mikulova, Ostrawy i Morawskiego Krasu. Uważam, że Letnia Szkoła jest najlepszą metodą doskonalenia umiejętności językowych. Czas spędzony w tym pięknym barokowym mieście na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Głównie z uwagi na spotkanych tam ludzi i przyjazną atmosferę”.

Zachęcamy studentów, doktorantów i pracowników do składania wniosków w kolejnych naborach programu. Więcej informacji: nawa.gov.pl