Pracownicy

tytulowe
Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego przeprowadził II Międzynarodowe Seminarium naukowe z cyklu Polska-Rosja. W tym roku odbywało się ono pod hasłem „Polityka bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Implikacje dla Polski”. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczestników, w tym kilkunastu z Rosji i Ukrainy. W obradach uczestniczył również Ambasador Federacji Rosyjskiej Sergey Andreev. Uroczystego otwarcia obrad dokonała rektor UPH prof. dr hab. Tamara Zacharuk w obecności Dziekana Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Stanisława Jaczyńskiego oraz Dyrektora INSiB prof. dr hab. Mirosława Minkiny.

            Obrady były okazją do trudnych, ale szczerych rozmów o wzajemnych relacjach. Dało to szansę konfrontacji stanowisk badaczy z Polski, Rosji i Ukrainy, nie zaangażowanych w bezpośrednią działalność polityczną. Profesor Jaczyński zauważył, iż nasze relacje są najgorsze od lat, a w wielu obszarach, jak gospodarka są mało pragmatyczne. Odnosząc się do wielu obaw pojawiających się w dyskursie publicznym Ambasador S. Andreev  podkreślił, iż nie ma żadnego zagrożenia dla Polski ze strony Rosji. Zwrócił również uwagę na umocowanie Rzeczpospolitej w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego, uznając, iż jest ono na bardzo wysokim poziomie. Zaznaczał też, że próby siłowego rozwiązania problemów są bardzo nieskuteczne. Jednocześnie deklarował, iż stosowanie podwójnych standardów w polityce międzynarodowej jest źródłem wielu problemów. Obecnie zaś według niego największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jest terroryzm. By skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku przemocy i destabilizacji niezbędna jest zaś szeroka koalicja sił międzynarodowych. Zadeklarował również, iż Rosja jest zainteresowana poprawą wzajemnych relacji z Polską.

            Swoistym podsumowaniem obrad było stwierdzenie profesora M. Minkiny, który stwierdził „Widzimy to samo, ale postrzegamy różnie. Takie spotkania służą osiągnięciu zbliżenia stanowisk i wyjaśnienia problemów. Dużą przeszkodą bowiem jest wzajemny brak zrozumienia sposobu myślenia drugiej strony”. Natomiast prof. dr hab. Mariusz Kubiak powiedział „By zrozumieć należy dążyć do uzyskania odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Rosja będzie funkcjonowała z obecną władzą lub inną, ale nasze położenie geograficzne się nie zmieni. Pomimo różnic w polityce nasze narody będą żyły nadal obok siebie. Celem działań winna być przede wszystkim skuteczność. Jedną z dróg jej osiągnięcia są rozmowy, konsultacje czy negocjacje. To trudne rozwiązania, ale skuteczne. Gdy zrywa się kontakty prowadzi się do zamrożenia konfliktu, a na tym tracą wszyscy”. 

Fotogaleria