
Na Wydziale Humanistycznym UPH odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa Komisji Historii Kobiet Komitetu Nauk Historycznych PAN współorganizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny i Siedleckie Towarzystwo Naukowe. Konferencje KHK odbywają się od kilku lat w różnych ośrodkach akademickich dzięki grantom uzyskiwanym na upowszechnianie działalności naukowej (DUN) oraz miejscowego partnera. Wsparcia udzieliły: Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej oraz Siedleckie Towarzystwo Naukowe. Niestrudzona organizatorką tych konferencji jest przewodnicząca KHK KNH PAN Pani prof. zw. dr hab. Teresa Kulak (Uniwersytet Wrocławski). W przygotowanie siedleckiej konferencji angażowały się prof. zw. dr hab. Zofia Chyra-Rolicz (INSiB), dr hab. Beata Dejneka (IFPiLS).
Konferencja o charakterze interdyscyplinarnym zgromadziła liczne grono osób zainteresowanych szeroko pojętą kwestią kobiecą, reprezentujących nauki humanistyczne i społeczne jak: historia, pedagogika, psychologia, socjologia, antropologia kulturowa oraz literaturoznawstwo. Uczestniczyli w niej badacze z 17 ośrodków naukowych w kraju. Tematyka kobieca zgromadziła autorów referatów wywodzących się z różnych pokoleń: 13 profesorów, 2 doktorów habilitowanych, 9 doktorów i 3 magistrów, pochodzących z 11 województw, 12 miast i 17 instytucji. W ciągu 4 dni obrad odbyło się 8 sesji tematycznych, wygłoszono na nich 27 referatów. Referaty dotyczyły szerokiej perspektywy czasowej - od średniowiecza aż do współczesności oraz bardzo zróżnicowanego środowiska geograficznego i kulturowego. Przedstawiono w nich przykłady działalności kobiet z różnych stanów, warstw i grup społecznych - od średniowiecznych królewskich i książęcych dworów, klasztorów aż po współczesne dokonania na niwie zawodowej, artystycznej, społecznej. Od osiągnięć i sukcesów nie mnie ważne było ukazanie ceny jaką kobiety płaciły za realizacje własnych przekonań i wybór drogi życiowej. Historyczny kontekst odnosił te aspekty do zmieniających się w ciągu minionych stuleci sytuacji społeczno-politycznych i obyczajowych, wpływających na losy kobiet, na ich stany emocjonalne i motywacje, skłaniając je do podejmowania różnorodnych działań, w tym też do udanych bądź chybionych życiowych wyborów. Miarą sukcesu stawały się zamierzenia zrealizowane czasami w skali całego życia lub tylko cząstkowe. Materiały konferencji zostaną opublikowane.
Podczas konferencji był też czas na dyskusje i atrakcje takie jak spacer po Siedlcach i zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego oraz koncert w naszej Auli Muzycznej. O atrakcje zadbał mgr Tadeusz Goc, kierujący Uczelnianym Ośrodkiem Kultury oraz ks prof. dr hab. Michał Szulik, kierownik Pracowni Muzyki w Instytucie Pedagogiki i mgr Michał Hołownia, kierownik Chóru Akademickiego. Nieoceniona okazała się pomoc organizacyjna studentów z koła naukowego działającego w INSiB - Marleny Derlickiej i Sebastiana Ługowskiego oraz Studenckiego Koła Naukowego Młodych Historyków w IHiSM Damiana Florka z koleżankami i kolegami).
O dobrych wrażeniach wyniesionych z konferencji KHK w Siedlcach świadczy wiersz napisany przez prof. dr hab. Krystynę Leśniak-Moczuk z Uniwersytetu Rzeszowskiego:
Konferencja naukowa na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym mijaPozostanie ona w naszej pamięci jako przystań miła. Były tu kobiety sukcesu w referatach i na saliDo których przez wieki wielu mężczyzn cholewki smali. Atrakcji podczas czterech dni było wieleNa wycieczce, w Auli Muzycznej i w kościele. A muzeum diecezjalnym ważniejsza niż El GrecoJest kustosz Dorota wyjaśniająca co to dobro, a co zło. A nade wszystko panowała tu przemiła atmosteraPotrzebna jak zera w dochodach milionera. Dziękujemy organizatorom paniom profesor Zofii i TeresieIch serdeczność każdy uczestnik zachowa w pamięci i w sercach niesie. Krystyna Leśniak-MoczukSiedlce, 1-4.06.2016
ZCHR