Pracownicy

{boxplus href=|images/UPH_2012/photos/seminarium_panslawizm/seminarium_panslawizm_01.jpg| title=|PANSLAWIZM - wczoraj, dziś, jutro|}{/boxplus}

W dn. 25 – 26 października 2012 r. odbyło się interdyscyplinarne międzynarodowe seminarium „Panslawizm – wczoraj dziś jutro” Współorganizatorami jego były trzy instytuty Wydziału Humanistycznego UPH (Instytut Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa) oraz Stowarzyszenie „tutajteraz”.

Panslawizm to ruch ideowy, polityczny i kulturalny, rozwijający się w XIX i XX w., mający na celu zjednoczenie Słowian. Termin ten użyty został po raz pierwszy w 1826 r. w Czechach w znaczeniu kulturalno – językowym. W późniejszych latach przyjmował wieloznaczną treść polityczną. Ten kierunek ideowy popularny był w XIX i XX w. w Rosji, Austro – Węgrzech, Czechach, wśród Polaków, dotarł także do Słowian Południowych. Różne ośrodki rywalizowały o przywództwo tego ruchu, przybierał on też różne odcienie ideowe. – od demokratycznego do konserwatywnego.

W kręgu koncepcji politycznych panslawizmu demokratycznego powstawały w XIX i XX w. projekty zjednoczenia Słowian – wolnych i równych w państwie federacyjnym. Niektóre z nich udało się urzeczywistnić.

Ruch ten znalazł odzwierciedlenie także w badaniach naukowych i twórczości artystycznej, literackiej, sztukach plastycznych, dziełach muzycznych.

Czy panslawizm jest już tylko wspomnieniem, reliktem przeszłości, czy też w dobie jednoczącej się Europy tkwią w nim wartości nadal cenne i - w pewnej mierze – aktualne, które warto przypomnieć? – o tym dyskutowano w Wersalu Siedleckim w Grabianowie pod Siedlcami. W seminarium uczestniczyło 30 osób z różnych ośrodków naukowych, krajowych i zagranicznych: UW, UJ, UJK, UMC-S, UwB, IS PAN, Politechniki Lubelskiej, Instytutu Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii nauk, Uniwersytetów w Skopje i Lipsku. Przybyli goście z Rosji, Czech, Białorusi, Ukrainy, Macedonii i Niemiec. Uczestnicy seminarium mieli możliwość zwiedzenia Pałacu Ogińskich i Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, gdzie podziwiali obraz Ekstaza św. Franciszka El Greco.

W ciągu 2 dniowych obrad przedstawiono 18 referatów, ukazujących losy idei panslawizmu i jej recepcji w różnych krajach i środowiskach aż po czasy współczesne. Wywołały one ożywioną dyskusję. Przewiduje się wydanie drukiem referatów i ciekawszych głosów w dyskusji.


Opracowała Zofia Chyra-Rolicz


Fotogaleria

{boxplus href=|images/UPH_2012/photos/seminarium_panslawizm/seminarium_panslawizm_02.jpg| title=|PANSLAWIZM - wczoraj, dziś, jutro|}{/boxplus}