Pracownicy

tytulowe
W sobotę, 2 września, Stanisław Wyspiański odwiedził Mordy. Przybył on z głównymi bohaterami swojego dramatu na odbywające się tam tego dnia Narodowe Czytanie “Wesela”. Dzieło młodopolskiego artysty przeczytali przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po seniorów.


Niepogoda pomogła                 
Wspólne czytanie rozpoczęła prof. ndzw. dr hab. Joanna Kuć z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii U-PH w Siedlcach, która poprowadziła całe wydarzenie. Pierwsze fragmenty przeczytali Jan Ługowski, burmistrz Mordów oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Mordach Ewa Jarocka. Wśród innych czytających znaleźli się: kanclerz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach dr Ireneusz Chrząścik, Kamil Krauschar z RIO w Siedlcach, skarbnik miasta i gminy Mordy Lidia Lipińska, Barbara Hawryluk – radna Rady Miejskiej w Mordach, Joanna Rzewuska – sołtys wsi Olędy, Mariusz Stangreciuk – sołtys Wojnowa, pisarka Halina Grochowska, Jolanta Stańczuk – prezeska stowarzyszenia Naszym Dzieciom, dyrektor ZO w Mordach Teresa Kozos. Nie zabrakło też nauczycieli (Małgorzata Pasterska, Katarzyna Marczak), uczniów (Anna Pióro, Paulina Pluta), seniorów (Krystyna Pajka, Helena Młynarz), członków zespołów ludowych i grup teatralnych działających w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mordach (Elżbieta Misiak, Barbara Januszewicz, Emilia Kokieć, Sandra Kokieć), a także pracowników M-GOK-u i mordzkiej biblioteki (Elżbieta Radlińska-Trębicka, Jadwiga Kulikowska, Jolanta Matejczuk). „Wesele. Dramat w trzech aktach”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, przeczytało łącznie 30 osób. Powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

- Z powodu złej pogody akcja Narodowego Czytania odbyła się po raz pierwszy w Sali Teatralnej naszego ośrodka kultury, a nie jak w latach ubiegłych – na skwerze w centrum miasta. Ta sobotnia niepogoda okazała się jednak wielkim plusem, ponieważ na tle specjalnie przygotowanej przez nas scenografii mogliśmy odegrać na scenie wybrane sceny dramatu. Nie miałoby to tego samego efektu w plenerze - informuje Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor M-GBP w Mordach oraz M-GOK-u w Mordach, który tego dnia wcielił się w postać Pana Młodego. Oprócz niego w strojach z epoki wystąpili: Luiza Domańska (liderka grupy nieformalnej “Mamy prawo do kultury”, członkini grupy teatralnej ADULTUS, właścicielka kwiaciarni KWIATOWE IMPRESJE w Mordach), która odegrała rolę Panny Młodej oraz sekretarz miasta i gminy Mordy Mirosław Łukowski, który w tym roku wcielił się w podwójną rolę: Poety oraz mistrza Stanisława Wyspiańskiego. W trakcie Narodowego Czytania bohaterowie z epoki spacerowali po miasteczku, odwiedzali sklepy, zachęcali do wspólnego czytania oraz pozowali do zdjęć. Tego dnia każdy też otrzymał pamiątkową pieczęć. Akcji towarzyszyła wystawa pierwszych wydań dramatu, reprodukcji obrazów Wyspiańskiego oraz plakatów teatralnych.

Prezydencka akcja trwa         
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego 6 lat temu. Prezydent po raz pierwszy zachęcał rodaków do wspólnego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej w roku 2012. Akcję zainaugurowała gremialna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano utwory Aleksandra Fredry (2013), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015) oraz „Quo vadis” (2016).

W tym roku dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. - Warto po raz kolejny, mam nadzieję – bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu „Wesele” ‒ tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego.

Podstawowym celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, także na potrzebę dbałości o ładną, poprawną polszczyznę. - Ta akcja niewątpliwie służy też integracji społeczeństwa i wzmacnia poczucie tożsamości narodowej. Dlatego biblioteka w Mordach już po raz czwarty włączyła się w tę ogólnopolską akcję wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. W tym roku po raz pierwszy utwór przeczytaliśmy w całości – zaznacza Łukasz A. Wawryniuk, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach.     

Głównymi organizatorami Narodowego Czytania „Wesela” w Mordach byli: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ireny Ostaszyk w Mordach i Instytut Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach we współorganizacji z Burmistrzem Miasta i Gminy Mordy oraz Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawowała Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Tygodnik Siedlecki”, „Życie Siedleckie”, „Echo Katolickie” oraz „Kulturalnik”.

Fotogaleria



Foto: Patryk Kamiński