Studenci

krolowa mleka 01 tytulowa

Pierwsza polska Królowa Mleka została oficjalnie przedstawiona szerszej publiczności 6 listopada 2013 roku podczas inauguracji targów Mleko-Expo, które odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Prezentacji dokonał Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, głównego partnera konkursu Królowa Mleka.


Katarzyna Gajownik, 26-letnia doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach została wybrana Królową Mleka podczas posiedzenia jury, które odbyło się 29 października w siedzibie KZSM w Warszawie. Wybór przebiegał dwuetapowo: najpierw od 15 września do 25 października przeprowadzono głosowanie online, podczas którego oddano 18 000 głosów, a następnie, po rozmowie z kandydatkami, ostateczny werdykt należał do jury obradującego w składzie: Kaja Rybacka (KZSM), Agnieszka Falba (FBZPR), dr Antoni Pluta (SGGW), prof. Zygmunt Zander (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Witold Katner (TVR) oraz Janusz Górski (Forum Mleczarskie, organizator konkursu).

Królowa Mleka na targach Mleko-Expo…

Podczas otwarcia targów Mleko-Expo Królowa Mleka uczestniczyła w ceremonii wręczenia statuetek: dla 10 najlepszych spółdzielni w 2012 roku – laureatów rankingu opracowanego przez KZSM Zw. Rew. oraz dla 10 największych spółdzielczych eksporterów. Dokonała także uroczystego przecięcia wstęgi.

Następnie towarzysząc Stanisławowi Kalembie, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi, Radosławowi Szatkowskiemu, prezesowi Agencji Rynku Rolnego, Waldemarowi Brosiowi, prezesowi KZSM odwiedziła stoiska wystawiennicze spółdzielni mleczarskich. Wzięła również udział w konferencji prasowej, podczas której minister rolnictwa mówił o rekordowym dla branży mleczarskiej – jeśli chodzi o wskaźniki eksportu – roku 2013 oraz odpowiadał na pytania dotyczące strategii resortu w kwestii promocji mleka i wyrobów mleczarskich, alokacji funduszy promocyjnych oraz pomocy spółdzielniom w dotarciu do nowych rynków zbytu.

….i prywatnie

Katarzyna Gajownik obowiązki Królowej Mleka zacznie pełnić od stycznia 2014 roku. Jej głównym zadaniem będzie promocja polskiego mleka i wyrobów mleczarskich w kraju i za granicą. W Polsce spotykać się będzie z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami i nauczycielami w szkołach, na piknikach, propagując zdrowy styl życia i odżywiania się, którego podstawą powinno być mleko i jego przetwory. Będzie uczestniczyć również w największych targach branżowych w Polsce i za granicą, pełniąc rolę ambasadorki polskiego mleka, promując jego wysoką jakość, czyste, naturalne metody produkcji oraz walory smakowe.

Katarzyna Gajownik pochodzi z rodziny farmerskiej. Jej rodzice prowadzą hodowlę 50 sztuk bydła. Studiowała zootechnikę na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a teraz jest doktorantką na tej samej uczelni. Pracuje w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, zajmując się doradztwem w zakresie rolnictwa, produkcji zwierzęcej, rozwoju wsi, rynków rolnych oraz wiejskiego gospodarstwa rolniczego, którego celem jest poprawa poziomu dochodów rolniczych oraz podnoszenie konkurencyjności rynkowej gospodarstw rolnych.

Królowa Mleka w innych krajach

W Polsce dokonaliśmy wyboru Królowej Mleka po raz pierwszy, ale tradycja wybierania królowych mleka i mlecznych księżniczek jest długa. W USA mleczne księżniczki są wybierane od lat 50. Te stany, w których produkcja mleka jest istotną częścią produkcji rolnej, wybierają własne księżniczki np.: Księżniczka Mleka stanu Indiana, Księżniczka Mleka stanu Maryland, Księżniczka Mleka stanu Nowy Jork, Pensylwania, Virginia itd. Aby zostać księżniczką mleka w danym stanie trzeba zwyciężyć w lokalnych wyborach, a następnie w finale ogólnostanowym. Dlatego w USA spotkać możemy setki księżniczek mleka.

W Niemczech pierwszą Królową Mleka wybrano w Bawarii w 1985 roku, a organizatorem elekcji było Bawarskie Stowarzyszenie Przemysłu Mleczarskiego. Później podobnego wyboru dokonano w innych landach: Brandenburgii, Hesji, Saksonii, Nadrenii-Palatynacie oraz w Turyngii. Również w Austrii w 2012 roku wybrano po raz pierwszy Królową Mleka. Tutaj organizatorem elekcji była Izba Handlowa Dolnej Austrii.

Więcej informacji na temat konkursu i Królowej Mleka można znaleźć na stronie: http://www.krolowamleka.pl.

Fotogaleria