
Po raz kolejny Katedra Rozrodu i Higieny Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach wspólnie z Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt zorganizowała kurs inseminacyjny, uprawniający do wykonywania zawodu inseminatora. Do udziału w kursie w pierwszej kolejności uprawnieni byli studenci kierunków: zootechnika, bioinżynieria produkcji żywności, rolnictwo oraz menadżer produkcji i przetwórstwa mięsa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Szkolenie zakończone egzaminem przeprowadzono w dniach 28.06-01.07 2016 roku, w placówce MCHiRZ w pobliskim Żelkowie. Tajniki zawodu inseminatora zgłębiali studenci oraz hodowcy bydła i trzody chlewnej.
Wykłady obejmowały podstawy hodowli, rozrodu i inseminacji zwierząt. Przeprowadzono także ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem kadry o wieloletnim doświadczeniu praktycznym. Uczestnicy Kursu przyswajali wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii oraz rozrodu zwierząt, selekcji i doboru buhajów do kojarzeń, a także interpretacji informacji zawartych w dokumentach hodowlanych. Zostali także zapoznani z technikami i zasadami inseminacji oraz procesem produkcji i obróbki nasienia od momentu pobrania nasienia do jego konfekcjonowania. Uczestnicy Kursu zostali wnikliwie przeszkoleni w zakresie przygotowania nasienia i sprzętu inseminacyjnego do zabiegu unasieniania, a także w zakresie prawidłowego obchodzenia się z nasieniem i jego przechowywaniem. Materiały szkoleniowe (sprzęt inseminacyjny, odzież ochronną, ulotki informacyjne) zapewniło MCHiRZ.
Najważniejszą częścią Szkoleń były zajęcia praktyczne, prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę MCHiRZ - lekarza weterynarii oraz inseminatora z wieloletnią praktyką w inseminacji. Uczestnicy Kursu pod bacznym okiem wykładowców uczyli się obchodzenia ze sprzętem inseminacyjnym, kontaktu ze zwierzęciem, a także umiejętności wykonywania skutecznych zabiegów inseminacyjnych.
W ostatnim dniu czterodniowego kursu uczestnicy przeszli szkolenie w zakresie dokumentacji unasieniania zwierząt oraz poznawali obowiązujące przepisy weterynaryjne. Kurs zakończony był pisemnym egzaminem, sprawdzającym wiedzę i umiejętności przyszłych inseminatorów i organizatorów rozrodu zwierząt. Każdy uczestnik Kursu, który zdał egzamin otrzymał zaświadczenie o ukończeniu kursu inseminacyjnego, stanowiące swoisty certyfikat uprawniający do odpłatnego świadczenia usług inseminacyjnych. Takie uprawnienie oraz uzyskane w czasie Kursu kwalifikacje i umiejętności umożliwią naszym studentom podjęcie samodzielnej działalności w inseminacji bydła i trzody chlewnej i będą stanowić istotne rozszerzenie kompetencji zawodowych absolwentów UPH.
Uczestnikom kursu inseminacyjnego życzymy jak największej skuteczności w inseminacji zwierząt.
Katarzyna Łącka