Studenci

dom nad stawami 01
19 listopada 2017 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego Pedagogów Kreatywnych pod opieką dr Agnieszki Roguskiej byli gośćmi Domu Pomocy Społecznej w Siedlcach „Dom nad Stawami”. O funkcjonowaniu placówki, zadaniach oraz funkcjach opowiedziała nam p. Agnieszka Andrzejewska – kierownik działu usług wspomagających. Dom jest nowoczesną, całodobową placówką opiekuńczą dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych z możliwością pobytu okresowego, np. na okres zimowy oraz pobytem dziennym. Ten nowoczesny obiekt dysponuje 105 miejscami i spełnia wszelkie wymagane standardy, odpowiadając także potrzebom osób niepełnosprawnych.

Placówka wyposażona jest w salę rehabilitacyjną, gabinet fizykoterapii. Prowadzona jest sekcja muzykoterapii, filmowa, teatralna. O zapewnienie możliwie jak najlepszego komfortu fizycznego i psychicznego mieszkańców Domu dbają: terapeuci, pracownicy socjalni, rehabilitanci, pielęgniarki, psycholog, instruktor terapii zajęciowej, terapeuta uzależnień, kapelan. Prowadzone są zajęcia kulinarne, logopedyczne, ergoterapii. Funkcjonuje sekcja krzyżówkowiczów, treningi komunikacji poprawiające percepcję, spostrzegawczość, myślenie przestrzenne, ćwiczenia relaksacyjne. Mieliśmy okazję przeprowadzenia rozmów z kilkoma pensjonariuszami, podpatrzenia ich talentów. Przykładem może być p. Ewa, która wymyśliła nową innowacyjną metodę tworzenia obrazów, tzw. „metodę skórkową”, polegającą na wycinaniu cienkich pasków ze ścinek różnych skór naturalnych i przyklejaniu ich na format.


Ciekawa aktywność prowadzona jest w ramach zajęć sportowo-rekreacyjnych, czyli boccia. Jest to sportowa dyscyplina paraolimpijska wywodząca od włoskiej gry w bule – bocce. Mogą w nią grać osoby pełnosprawne i z różnymi dysfunkcjami. Celem tej gry jest wrzucenie na boisko białej kuli, a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej liczby kul tego samego koloru. Kreatywni włączyli się także w przygotowanie gadżetów, kwiatowych kotylionów na bal andrzejkowy.

Pomysł, by powstała w ramach Koła aktywność pt. „Konfrontacja teorii z praktyką”, sprawdził się i tym razem. Poznawanie rzeczywistości z perspektywy osób starszych znalazło uznanie w opiniach studentów. Łatwiej w ten sposób docenić i zrozumieć samego siebie w teraźniejszym czasie, pracę innych, specyfikę miejsca, ewentualnie rozpatrywać możliwość wyboru swojej drogi zawodowej wśród pracowników tego typu placówki. Zmierzyliśmy się ze stereotypami na temat „domów starców” i mogliśmy przejrzeć się w oczach pensjonariuszy siedleckiego „Domu nad Stawami”.

Na koniec apel! Jeśli ktoś ze studentów chciałby zmierzyć swoje zamiary na siły lub w różnoraki sposób wspierać funkcjonowanie podopiecznych „Domu nad Stawami”, może to uczynić w ramach wolontariatu.

Fotogaleria