Studenci

nagroda benedyktowicza 01 tytulowa
1 grudnia br. w Muzeum Regionalnym w Siedlcach wręczono Nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Była to już 25. jubileuszowa edycja tego prestiżowego na Podlasiu i wschodnim Mazowszu wyróżnienia. Przez ćwierć wieku uhonorowano (łącznie z tegorocznymi laureatami) jedynie 81 osób i instytucji.

Patronem nagrody jest wybitny malarz i poeta Ludomir Bendyktowicz. Nagrody przyznaje kapituła, a otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla regionu w dziedzinach: społeczno - patriotyczno - humanitarnej, szeroko pojętej sztuki, sztuki sakralnej i ludowej oraz literatury. Od wielu lat jest to nagroda o charakterze wyłącznie honorowym. Nie wiąże się z żadną gratyfikacją pieniężną.

W tym roku nagrody otrzymali: Pani Maria Koc, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, Pan dr Rafał Dmowski pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz amerykańska organizacja Global Volunteers.

Dr Rafał Dmowski został wyróżniony w kategorii literatura i publicystyka za pracę naukową, naukowo-badawczą i edukacyjną dotyczącą historii Południowego Podlasia i Wschodniego Mazowsza. Laureat w swoim dorobku ma ponad 150 publikacji. Jego prace dotyczą przede wszystkim historii regionu, dziejów straży pożarnych, historii Kościoła oraz historii kolei. Do najważniejszych prac dr. Dmowskiego należą: „Unitis Viribus. Diecezja podlaska w II Rzeczypospolitej", „Aleksandra Ogińska i Siedlce w trzech pamiętnikach z XIX wieku" (wspólnie z Arturem Ziontkiem), „Zarys dziejów ochrony przeciwpożarowej w mieście Siedlce. 130 lat siedleckiej straży pożarnej" (wspólnie z Andrzejem Celińskim); „Prasa podlaska w XIX–XXI w. Szkice i materiały" (współredaktor z Arkadiuszem Kołodziejczykiem), „Bitwa pod Iganiami 10 kwietnia 1831 r. Wybór źródeł". Przed dwoma tygodniami ukazała się jego najnowsza publikacja „Kalendarium działań zbrojnych na pograniczu Mazowsza i Podlasia podczas powstania styczniowego".

Jest członkiem Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i sekretarzem ZOP ZOSP RP w Siedlcach oraz członkiem Komisji Historycznej II Synodu Diecezji Siedleckiej. Popularyzuje historię nie tylko na łamach swych publikacji, ale również pisząc artykuły dla miesięcznika Prestiż, poprzez udział w audycjach radiowych m.in. w Katolickim Radiu Podlasie, w programach telewizyjnych w „TV Siedlce". W swej pracy nad badaniem historii regionu ściśle współpracuje z licznymi placówkami i organizacjami społecznymi, m.in. z Archiwum Państwowym w Siedlcach, Archiwum Diecezjalnym w Siedlcach, Muzeum Regionalnym w Siedlcach, Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, Muzeum Zbrojownią na Zamku w Liwie, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Bibliotekami Miejskimi w Siedlcach i Węgrowie oraz Sokołowskim Ośrodkiem Kultury i Stowarzyszeniem „Nasze Iganie".


FOTOGALERIA: