W poniedziałek 21 marca 2016, na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zorganizowany został Dzień Otwarty. Była to już piąta edycja dnia wagarowicza poprowadzona od hasłem „Pierwszy Dzień Wiosny z Wydziałem Nauk Ścisłych”.
Dzień otwarty WNŚ cieszył się ogromnym powodzeniem a uczestniczyło w nim około 650 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczyciele z 13 szkół, siedleckich: Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Siedlcach, ZSP Nr 5 w Siedlcach, II Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach, ZSP Nr 2 w Siedlcach, oraz szkół z regionu: Zespołu Oświatowego w Radomyśli, Liceum w Janowie Podlaskim, I Liceum Ogólnokształcącego w Węgrowie, ZSP w Łochowie, Gimnazjum w Miastkowie Kościelnym, Technikum Chemicznego w Mińsku Mazowieckim, Liceum Ogólnokształcącego w Drohiczynie, ZS w Cegłowie oraz Gimnazjum w Mokobodach.
W spotkaniu wzięły udział władze Uczelni: Prorektor ds. rozwoju prof. Zbigniew Karczmarzyk oraz władze Wydziału Dziekan WNŚ prof. Wiesława Barszczewska.
Z uwagi na tak liczne przybyłą grupę spotkanie przebiegało w III turach równolegle dwóch aulach wydziału (auli 3 oraz auli 27). W każdej z nich odwiedzający nas uczniowie wysłuchali krótkiego, interdyscyplinarnego wykładu z zakresu nauk ścisłych, spotkali się ze studentami, przedstawicielami kierunków Wydziału, wzięli czynny udział w ciekawych i pouczających pokazach doświadczeń w pracowniach instytutów: Chemii, Matematyki i Fizyki oraz Informatyki. Na pamiątkę udziału w „wagarach” wszystkie uczestniczące szkoły otrzymały „certyfikaty wagarowicza” sygnowane przez Panią Dziekan.
I tura spotkania rozpoczęła się o godzinie 8:30 gdzie w Auli 3 Instytutu Informatyki, zgromadzonych witała Dziekan WNŚ prof. Wiesława Barszczewska, a w auli 27 Instytutu Chemii Pani Prodziekan WNŚ ds. nauki prof. Danuta Branowska. W kolejnych turach zgromadzonych w Auli 27 witał Prorektor ds. rozwoju prof. Zbigniew Karczmarzyk.
Podczas spotkania w aulach Wydziału nasi goście wysłuchali 6 wykładów popularnonaukowych: Rola nauk ścisłych w dążeniu do zrównoważonego rozwoju (prof. T. Lipińska), Krótka historia liczb (dr A. Gil-Świderska - sala A3), Magia czy Nauka (dr B. Pezler), Chemia barwy i zapachu skórki od chleba (dr D. Kroczewska) oraz w 2 turach Pogoda z tostera, czyli o Internecie Rzeczy, Internet of Things (mgr Z. Młynarski).
Prof. Teodozja Lipińska w trakcie wykładu Rola nauk ścisłych w dążeniu do zrównoważonego rozwoju przybliżyła zagadnienia zrównoważonego rozwoju oraz wykazała doniosłą rolę nauk ścisłych w jego projektowaniu.
Natomiast dr Agnieszka Gil-Świderska w wykładzie Krótka historia liczb przedstawiła słuchaczom genezę używanych dzisiaj liczb.
Wykład Magia czy Nauka wygłoszony przez dr Barbarę Pezler obfitujący w czary udzielił odpowiedzi na pytanie co jest magią a co nie. Często słyszymy wypowiadane przez zachwyconych uczestników efektownych pokazów słowa: „To magia!” A przecież jest dokładnie odwrotnie – to nauka! Na czym więc polega „poznanie naukowe”? Jak hipotezy zmieniają się w teorie naukowe? Czy teoria może obejść się bez eksperymentu? Czy istnieją teorie absolutnie prawdziwe i niepodważalne? I najważniejsze – jak smakują „empirki”? (ciasteczka upieczone w sposób naukowy).
Dr Danuta Kroczewska podczas wykładu Chemia barwy i zapachu skórki od chleba udowodniła, że proces pieczenia chleba to zestaw skomplikowanych przemian i wpływ różnych czynników, dzięki któremu chleb pszenny jest złoty, żytni - ciemnobrązowy a ciasto ze słodzikiem zamiast cukru - zupełnie blade. W wykładzie znalazły się również zagadnienia matematyczno-statystyczne, ponieważ pani doktor pokazała, w jaki sposób "obliczyć" jakość chleba.
Mgr Zbigniew Młynarski wygłosił wykład Pogoda z tostera, czyli o Internecie Rzeczy (Internet of Things). Wykład poświęcony był dynamicznie rozwijającemu się IoT. Omówione zostały konkretne rozwiązania: sensory, aktuatory, sieć LAN, Cloud, BigData, oraz umiejętności przydatne w obszarze IoT, które można pozyskać studiując Informatykę: systemy wbudowane, systemy operacyjne, sieci komputerowe, systemy baz danych, tworzenie aplikacji internetowych i mobilnych, systemy rozproszone a także sztuczną inteligencję.
Studenci Martyna Sieczkiewicz (Matematyka), Jakub Prokurat (Chemia) i Dawid Kmieciak (Informatyka) prowadzący spotkanie w Auli 3 opowiedzieli o kierunkach na których studiują, oraz zachęcali do podjęcia studiów na tych kierunkach, przedstawili informacje o Uczelni i Siedlcach. Podobnie studenci Dorota Kaczorek (Chemia), Anna Zabłocka (Matematyka) i Dominik Zgierun (Informatyka) prowadzący spotkanie w Auli 27.
Następnie nauczyciele – przedstawiciele szkól odebrali „certyfikaty wagarowicza” na pamiątkę udziału w spotkaniu oraz upominki reklamowe Wydziału.
Po wykładzie młodzież prowadzona przez studentów WNŚ, ruszyła ścieżką edukacyjną Wydziału odwiedzając 4 sale laboratoryjne każdego z kierunków naszego Wydziału, tj.: Chemia, Informatyka oraz Matematyka. Zwiedzającym udostępnionych zostało 16 sal laboratoryjnych, w których pracownicy i studenci Wydziału prowadzili pokazy i odpowiadali na pytania gości.
W pracowniach instytutu Chemii pokazy prowadzili: mgr Katarzyna Maciołek, Dr Paweł Piszcz, dr Iwona Kiersztyn, mgr Ewa Olender, mgr Marek Grzegorczyk, dr Agnieszka Woźna, dr Jolanta Wnorowska, mgr Magdalena Niedźwiedziuk, Dr Arkadiusz Rudzki, dr Waldemar Wysocki, Dr Czesław Drzewiczak, dr Krzysztof Lipiński, mgr Dorota Łuniewska, Dr Karol Wnorowski, mgr Bartosz Michalczuk oraz studenci Koła Naukowego Studentów Chemii „Spectrum”: Kamila Oknińska, Martyna Dzwigałowska, Weronika Wdowiak, Monika Cieciera, Karolina Wereszczyńska, Maja Zdanowska, Dominik Hurman, Katarzyna Sawicka, Joanna Romaniuk, Jakub Prokurat, Natalia Wereda, Marlena Szczepańska oraz Ewelina Łukasiewicz.
Widowiskowe reakcje przeprowadzono w pracowni 104. Podczas pokazów można było obserwować to, co chemik lubi najbardziej – zmianę barwy zaprezentowali uczniom studenci pod wspólnym hasłem: „Kolorowy świat redoksów”. Dodatkowo, zwrócili szczególną uwagę na wyjaśnienie podstaw procesów oraz pisanie równań reakcji. Dla przyszłych maturzystów była to okazja do powtórki przed maturą.
W sali 105 prowadzony był pokaz pt.: Kolorowa chemia analityczna. Odwiedzający mogli uczestniczyć w „prawdziwych” zajęciach laboratoryjnych razem ze studentami było przeżyciem zarówno dla uczniów jak też studentów I roku chemii.
W laboratorium 108 można było zapoznać się z "Oślepiającą mocą mieszanin", i uzyskać odpowiedzi na pytanie, Czy łączenie różnych substancji to taka prosta sprawa? Okazuje się, że niekoniecznie. Mieszaniu towarzyszą często różne dodatkowe efekty jak błysk światła, wydzielanie ciepła, dużych ilości gazu czy też efekty dźwiękowe o czym przekonali się uczniowie obserwując szereg atrakcyjnych ćwiczeń.
Czy ciecz jest zawsze ciekła? tego można było dowiedzieć się w sali 113. Różne oblicza cieczy, nieoczywiste sytuacje, roztwory stałe orz właściwości skroplonych gazów wzbudzały zainteresowanie odwiedzających.
W niezwykły świat kryształów przenieść się można było w sali 204, gdzie prowadzący zajęcia wprowadzili uczniów w niezwykły świat kryształów przedstawiając prezentację multimedialną połączoną z pokazem modeli podstawowych struktur pierwiastków i związków chemicznych. Ponadto uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w eksperymencie polegającym na badaniu przejść fazowych i właściwości elektrooptycznych ciekłego kryształu na podstawie obserwacji zmian tekstur faz ciekłokrystalicznych podczas ogrzewania i ochładzania próbki.
Drogowskazy chemii organicznej to ćwiczenia przeprowadzone w Sali 215 i mające na celu przybliżenie reakcji charakterystycznych ważnych dla naszego organizmu związków – białek, cukrów i tłuszczów uczniowie obserwowali bardzo uważnie, chętnie wyciągali wnioski, zadawali pytania. Dla maturzystów była to dobra okazja do powtórki przed egzaminem oraz uzupełnienie i rozszerzenie posiadanej wiedzy.
Jak zobaczyć prąd w probówce? Tego mogli dowiedzieć się uczniowie w pracowni 301, gdzie prowadzący zajęcia w ciekawy sposób przybliżyli zwiedzającym wpływ prądu na przemiany chemiczne. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza obrazy srebrem malowane.
Spotkania w pracowniach Instytutu Informatyki prowadzili: dr Grzegorz Terlikowski, mgr Waldemar Bartyna, mgr Kamil Skarżyński, mgr Mariusz Stępniak oraz studenci kierunku Koła Naukowego Studentów Informatyki „Genbit”: Radosław Stański, Wojciech Wyżywniak, Krzysztof Wysocki, Izabela Wojdyga, Hubert Świerczewski, Monika Wierzejska, Łukasz Głuchowski, Adrian Jastrzębski, Aldona Czerkas, Mariusz Rostkowski, Kamil Breguła.
Spotkanie w pracowni 31 przebiegło pod tytułem „WWW na Twoich usługach”. Podczas spotkania odwiedzający dowiedzieli się, co tak naprawdę oznacza, że „coś jest w Internecie. Ponadto jak prosto można napisać własną stronę i okrasić ją przeróżnymi stylami graficznymi. Przedstawione zostały technologie związane z WWW, oraz najbardziej popularny w sieci samouczkiem dla twórców stron internetowych.
W pracowni 131 uczniowie mieli możliwość sterowania robotem mobilnym Pioneer 3-DX. Nasza uczelnia dysponuje dwoma takimi egzemplarzami. Prezentowany model wyposażony był w chwytak do podnoszenia i przenoszenia przedmiotów. Sterowanie robotem odbywało się zdalnie za pomocą laptopa, ale także w trybie demonstracyjnym, unikał on samodzielnie przeszkód za pomocą 8 wbudowanych sonarów. Ponadto zaprezentowany został robot LEGO MINDSTORMS EV3, którego centralny klocek zawiera procesor ARM9 pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Linux, 64 MB RAM, oraz 16 MB pamięci flash, port USB oraz micro SD, wbudowany głośnik, przyciski i ekran ciekłokrystaliczny, oraz obsługę bluetooth. Omówione zostały metody programowania tego typu robotów a następnie uczniowie mogli samodzielnie przy pomocy smartphona sterować jego ruchem.
W pracowni nr 3 zaprezentowane zostało wnętrze komputera oraz wytłumaczone jakie role pełnią w nim konkretne podzespoły. Odwiedzający zobaczyli co kryje się pod obudową telefonu porównując jak bardzo różni się to od wcześniej przedstawionego komputera. Zapoznali się z mniejszymi wersjami komputerów oraz mikrokontrolerami i dowiedzieli się do czego można je wykorzystać. Na koniec goście mogli w ramach praktycznego zastosowania, rozbroić specjalnie przygotowaną ”bombę”.
W laboratorium 107 prowadzony był pokaz pt.: „Modelowanie 3D - od pomysłu do fizycznego obiektu”. Na pokazie zaprezentowane zostały zagadnienia związane z modelowaniem obiektów trójwymiarowych z wykorzystaniem komputera. Przedstawione zostały rzeczywiste przykłady wykorzystania modeli 3D do budowy fizycznych obiektów, a także ich bezpośrednie drukowanie za pomocą drukarki 3D model K8200. Prowadzący wyjaśnili także zasadę działania takiej drukarki. Ponadto przedstawione zostały możliwości fotorealistycznego renderowania trójwymiarowych scen na przykładzie aranżacji wnętrz.
Spotkanie było też okazją do zaprezentowania działalności studenckiego koła naukowego Genbit, organizatora konferencji Inżynieria Gier Komputerowych, której XII edycja odbędzie się w dniach 1-3 kwietnia 2016 r., oraz organizatora Siedleckich Targów Gier, których II edycja odbędzie się już 2 kwietnia 2016 roku.
W pracowniach instytutu Matematyki i Fizyki zajęcia prowadzili: dr Renata Modzelewska – Łagodzin, dr Agnieszka Gil – Świderska, prof. Krzysztof Iskra, dr Marek Siłuszyk, dr Dorota Kozak-Superson, dr Krzysztof Mostowski oraz studenci Koła Naukowego Studentów Matematyki „Graf”: Joanna Gozdek, Anna Lisowiec, Mariusz Rytel, Damian Lubkiewicz, Daniel Wadas, Michał Kański, Anna Siwiec, Monika Śliwa, Damian Żach, Łukasz Cegiełka, Marcin Miazio, Michał Błaszczak, Olga Moreń, Michał Szulawa.
W pracowni 308 (mechanika+ ciepło) pokazane zostały proste eksperymenty fizyczne, dodatkowo w laboratorium 310 (elektronika+ elektryczność ) oraz laboratorium 322 (optyka). Uczniowie zostali „przeprowadzeni” przez te działy fizyki. Gdzie wysłuchali ciekawych opowieści i uczestniczyli w super doświadczeniach.
W pracowni 207 - Laboratorium Podstaw Techniki Cyfrowej, zaprezentowane zostały proste bramki logiczne: UCY 7404 NOT, UCY 7400 NAND oraz UCY 7402 NOR – na platformie laboratoryjnej. Czyli w języku matematyki wizualizacja: koniunkcji, alternatywy i negacji - „Od algebry Boole’a do Facebooka”.
W Sali 324 odbyły się warsztaty dotyczące Złotego Podziału w otaczającym nas świecie. Zaprezentowana została prezentacja oraz przeprowadzono ćwiczenia praktyczne – rysowanie Złotej Spirali.
W pracowni 314 przeprowadzono praktyczne warsztaty, w trakcie których uczniowie zapoznali się z programem Pakiet Mathematica – podstawowym narzędziem każdego matematyka.
Warsztaty pt. „Tajemnice Liczb” przeprowadzono w sali 312. Przedstawione zostały różne interesujące własności liczb – liczby doskonałe, zaprzyjaźnione, wampiry czy też półwiersze.
Turnieje łamigłówek matematycznych oraz pokaz ciekawostek i brył geometrycznych odbyły się w sali 326.
A w pracowni 316 zaprezentowane zostały podstawy teorii gier oraz przeprowadzony został turniej gry NIM.
Odwiedzających nas gości oprowadzali po pracowniach następujący studenci Wydziału: Paweł Kalicki, Paweł Ufnal, Klaudia Laskowska, Natalia Wocial, Mateusz Zając, Eryk Wiktorowski, Przemysław Zawadzki, Marta Kisielińska, Ignacy Bukowski, Karol Foryszewski, Mateusz Borkowski, Konrad Radomyski, Ewa Mikonowicz, Weronika Ksyta, Martyna Świątek, Lidia Kargol oraz Aleksandra Wincenciuk.
Stoisko Wydziału Nauk Ścisłych, kierowanie grupami odwiedzających gości oraz dystrybucja ulotek Wydziału to zadania wykonane z którymi świetnie poradzili sobie studenci: Justyna Góralińska, Karolina Biaduń, Mateusz Kopówka, Mariusz Reda, Ernest Gałecki, Martyna Kordaś oraz Monika Sienicka.
Układ okresowy wykonany przez pracowników dr Danutę Kroczewską oraz dr Barbarę Pezler i studentów kierunku chemia został z muffinek. Nad degustacją pysznego układu okresowego czuwały studentki: Paulina Chojecka i Paulina Boguszewska
Nad przebiegiem całego spotkania oraz koordynacją działań czuwali pracownicy dr Danuta Kroczewska, dr Agnieszka Prusińska, mgr Marek Grzegorczyk i studenci: Paulina Czubaj, Mariusz Rostkowski oraz Katarzyna Świętulska.
Cieszy przede wszystkim fakt, że taka forma spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony odwiedzających nas uczniów i nauczycieli ale również sprawiała ogromną przyjemność wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.
Fotogaleria
Foto: Piotr Uziak