Studenci

seminarium samorzad 01 tytulowa
W Instytucie Administracji, Samorządu i Prawa, w ramach warsztatów samorządowych prowadzonych przez mgr Jana Izdebskiego, dnia 12 Maja 2014 r., odbyło się seminarium pt. „Samorząd a rozwój lokalny”. Seminarium przygotowali studenci III roku administracji I-go stopnia studiów stacjonarnych i niestacjonarnych o specjalności samorządowej. Seminarium miało na celu przybliżenie tematu związanego z szerokim pojęciem jakim jest rozwój lokalny. Ponadto studenci przekazali wiedzę, zdobytą podczas przeprowadzonej ankiety, a obecni zaproszeni samorządowcy, przedstawili własne zamiary i uzupełnili zebraną przez studentów wiedzę o rzeczywiste dokonania w gminie, powiecie i województwie, na przestrzeni ostatnich 10 lat.

   W tym też celu studenci podzielili się na 5 zespołów, członkowie każdego z nich wyłonili ze swojego składu liderów. Cztery miały przygotować referaty z dostępnych im materiałów, jeden natomiast miał za zadanie przeprowadzić badania ankietowe. W seminarium udział wzięli studenci I oraz II roku kierunku administracja. Zaproszono również władze Instytutu Administracji, Samorządu i Prawa: dyrektora IASiP – dr Stanisława Falińskiego i zastępcę dyrektora: dr Konrada Walczuka.

    Swoją obecnością zaszczycili studentów również przedstawiciele władz samorządowych, w tym:
  • Janina Ewa Orzełowska- Wicemarszałek województwa Mazowieckiego,
  • Zygmunt Wielogórski – Starosta powiatu siedleckiego,
  • Krzysztof Kryszczuk- Wójt gminy Wiśniew,
  • Jacek Świrski- Wójt gminy Suchożebry,
  • Leszek Szpakowski- dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej RM-MEDITRANS.
            Seminarium prowadziła Karolina Mazurek – studentka III roku administracji I-go stopnia studiów stacjonarnych o specjalności samorządowej oraz studentka studiów niestacjonarnych III roku administracji I-go stopnia o specjalności samorządowej Ewa Chwedoruk. W początkowej części studenci zaprezentowali referaty będące efektem ich pracy zespołowej. Pierwszy z referatów przybliżył pojęcie samorządu lokalnego. Zawierał informacje n. t. jego istoty oraz znaczenia rozwoju lokalnego. Drugi referat był omówieniem zadań gminy i powiatu w rozwoju lokalnym. Jakie niosą one korzyści i jaki mają wpływ na kształtowanie się samorządów. Kolejne dwa referaty prezentowały finansowanie rozwoju lokalnego ze środków krajowych oraz zewnętrznych. Zaprezentowane zostały materiały dotyczące wykorzystywania środków przez samorządy na cele użyteczności publicznej. Wskazano, iż niedobór środków własnych zmusza jednostki do korzystania z funduszy zagranicznych czy państwowych. W ostatnim referacie omówione zostały wyniki
z przeprowadzonej ankiety, która dotyczyła świadomości mieszkańców na temat funduszy
z jakich korzystają gminy. Ich celem było ukazanie jak postrzegany jest rozwój lokalny, na co wydatkowane są środki pozyskiwane z różnych funduszy z jakich korzystają jednostki samorządu terytorialnego.

            W drugiej części seminarium, referat wygłosił prof. dr hab. Karel Klima, który omówił samorząd terytorialny w Polsce i Republice Czeskiej- analiza porównawcza.

W ostatniej części, przybyli przedstawiciele władz samorządowych w swych wystąpieniach, podzielili się wiedzą i doświadczeniami na temat samorządu i jego rozwoju na konkretnych przykładach i faktach. Dr Stanisław Faliński, dyrektor IASiP złożył podziękowania mgr Janowi Izdebskiemu i studentom za trud włożony w przygotowanie i przedstawienie seminarium. Dodał, iż Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych UPH dąży do prowadzenia stałej współpracy z samorządowcami. Stąd cel zacieśniania współpracy z przedstawicielami samorządu mającymi również praktyczną wiedzę o samorządzie terytorialnym.

Fotogaleria: