Studenci

seminarium samorzad 01 resize
W Instytucie Administracji, Samorządu i Prawa, w ramach warsztatów samorządowych prowadzonych przez mgr Jana Izdebskiego, odbyło się seminarium n. t. „Samorząd lokalny a demokracja lokalna”. Seminarium przygotowali studenci III roku administracji I-go stopnia studiów stacjonarnych o specjalności samorządowej. Głównym celem było sprawdzenie, w jakim stopniu studenci opanowali wiedzę teoretyczną i umiejętności nabyte w czasie wykładów i ćwiczeń z przedmiotów podstawowych, a także czy są przygotowani do jej wykorzystywania w praktyce. W tym też celu studenci podzielili się na 5 zespołów, członkowie każdego z nich wyłonili ze swojego składu liderów. Cztery miały przygotować referaty z dostępnych im materiałów, jeden natomiast miał za zadanie przeprowadzić badania ankietowe.

W seminarium udział wzięli studenci III roku administracji o specjalności samorządowej oraz studenci II roku kierunku administracja. Zaproszono również władze Instytutu Administracji, Samorządu i Prawa: dyrektora IASiP – dr Stanisława Falińskiego i zastępcę dyrektora: dr Monikę Niedziółkę. Swoją obecnością zaszczycili studentów również przedstawiciele władz samorządowych w tym:
  • Janina Ewa Orzełowska – wicemarszałek Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego
  • Andrzej Rymuza – sekretarz starostwa powiatu siedleckiego
  • dr Adam Bobryk – wiceprzewodniczący Rady Miasta Siedlce i rzecznik prasowy UPH
  • Krzysztof Kryszczuk – wójt Gminy Wiśniew
  • Jacek Świrski – wójt Gminy Suchożebry
  • Mirosław Bieniek - wójt Gminy Siedlce


Seminarium prowadziła Aleksandra Stańska – studentka III roku administracji Igo stopnia studiów stacjonarnych o specjalności samorządowej.

            W początkowej części seminarium studenci zaprezentowali referaty będące efektem ich pracy zespołowej. Pierwszy z referatów przybliżył pojęcie „demokracji”. Zawierał informacje n. t. kształtowania się tego ustroju na przestrzeni wieków, sięgając do starożytnych korzeni oraz wiadomości dotyczących pojęcia współczesnej demokracji w ujęciu globalnym i lokalnym. Drugi referat był omówieniem istoty samorządu lokalnego w Polsce. Przedstawiał pojęcie samorządu terytorialnego a także opisywał najważniejsze zagadnienia dotyczące struktury gminy i powiatu. Kolejny referat prezentował funkcjonowanie poszczególnych form demokracji na szczeblach samorządu lokalnego: konsultacje, referendum, wybory samorządowe z uwzględnieniem pojęcia, podziału i procedury ich przeprowadzania. W ostatnim referacie omówione zostały przejawy aktywności obywatelskiej w samorządzie lokalnym podając wybrane przykłady: referendum lokalnego i wybory samorządowe na terenie Siedlec.

Badania ankietowe dotyczyły funkcjonowania demokracji bezpośredniej na szczeblu lokalnym. Ich celem było ukazanie jak postrzegana jest demokracja bezpośrednia i samorząd lokalny zarówno na etapie wyborów jak i sprawowania władzy.

W drugiej części seminarium, przybyli przedstawiciele władz samorządowych w wystąpieniach, podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat samorządu i demokracji lokalnej na konkretnych przykładach i faktach.

Dr Stanisław Faliński, dyrektor IASiP złożył podziękowania mgr Janowi Izdebskiemu i studentom za trud włożony w przygotowanie i przedstawienie seminarium. Dodał, iż Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych UPH dąży do prowadzenia stałej współpracy z samorządowcami, czego wyrazem są plany utworzenia w przyszłości Ośrodka Wymiany Myśli Samorządowej. Stąd cel zacieśniania współpracy z przedstawicielami samorządu mającymi również praktyczną wiedzę o samorządzie terytorialnym.

Anna Nowak

Fotogaleria