Studenci

Studia na UPH dla laureatów XX Konkursu Historycznego na Białorusi
   W Grodnie na Białorusi przeprowadzony został XX Konkurs Historyczny „Dzieje Polski”. Organizowany jest przez Polską Macierz Szkolną, przy współpracy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Skierowany jest on do uczniów z całej republiki. Ma na celu popularyzację historii Polski, pobudzanie zainteresowań poznawczych dotyczących przeszłości naszego kraju, inspirowanie do poszerzania wiedzy w zakresie wykraczającym poza obowiązkowy program nauczania. Głównymi nagrodami w konkursie są studia w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym.

  Po eliminacjach regionalnych do finału krajowego zakwalifikowano 30 osób. Oceniani oni byli przez jury w składzie: prof. dr hab. Jarosław Cabaj (przewodniczący), dr Beata Walęciuk-Dejneka (wiceprzewodnicząca), dr Adam Bobryk (sekretarz) i doc. dr Stanisław Sienkiewicz. Wśród uczniów klas maturalnych najlepszymi byli: I miejsce ex aequo Waleria Mikielis (Grodno) i Ksenia Sedelnik (Baranowicze), II miejsce Ilia Sokół (Brześć), III miejsce Helena Jarżemska (Brzozówka), IV miejsce Elwira Czepkauskajte (Grodno). W kategorii klas przedmaturalnych liderami zostali: I miejsce Ronald Jeleniewicz (Baranowicze), II miejsce Anna Osmakowa (Brzozówka), III miejsce Eugeniusz Naumczyk (Słonim).

   Aktualnie na Białorusi, w różnych formach, języka i historii Polski uczy się 13194 uczniów. Języka jako przedmiotu naucza się 436 osób, jako wykładowego 814, w szkołach społecznych 5445 i na zajęciach pozalekcyjnych 6499. Zajęcia w 195 szkołach prowadzi 267 nauczycieli. Najwięcej młodzieży pobiera naukę w rejonie grodzieńskim (7663), najmniej zaś w homelskim (44). Ponadto 478 dzieci uczęszcza do 27 przedszkoli, gdzie są zajęcia z języka polskiego, które prowadzi 30 pedagogów. Polska Macierz Szkolna jest organizacją działającą na Białorusi od 1995 r. Jej głównym celem jest popularyzacja polskiej oświaty. Prowadzi ona szereg działań w zakresie organizacji różnych form nauczania oraz wspierania funkcjonujących placówek edukacyjnych. Inicjuje także aktywizację życia kulturalnego.

Fotogaleria


Foto: Włodzimierz Lawszuk