W dniach 23–25 września 2024 r. w Instytucie Informatyki Uniwersytetu w Siedlcach odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji 2nd Conference on Intelligent Systems and Information Technologies. Wydarzenie zgromadziło czołowych naukowców, badaczy i praktyków z całego świata, którzy dyskutowali o najnowszych trendach i osiągnięciach w dziedzinie systemów inteligentnych, technologii informacyjnych oraz zastosowań sztucznej inteligencji.

Konferencja stanowiła wyjątkowe forum wymiany doświadczeń, a jej głównym tematem były systemy inteligentne w kontekście logiki, wnioskowania i reprezentacji wiedzy. Obrady otworzyła uroczysta sesja inauguracyjna, podczas której uczestników przywitali m.in. dr Artur Niewiadomski, przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji, dr Jarosław Skaruz, dyrektor Instytutu Informatyki, oraz dr hab. Marzena Stańska, dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Sesje tematyczne obejmowały szeroki zakres zagadnień, w tym logikę i wnioskowanie w systemach inteligentnych, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, metody optymalizacji, a także technologie wspomagające osoby z potrzebami specjalnymi. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady inauguracyjne, w tym wystąpienie Prof. Ryszarda Chorasia z Politechniki Bydgoskiej, który przedstawił najnowsze badania dotyczące przetwarzania obrazów i rozpoznawania osób, oraz wykład Prof. Wojciecha Penczka z Polskiej Akademii Nauk, poświęcony porównaniu metod model-checkingu i sprawdzania spełnialności w logikach czasowych.

Program konferencji obejmował nie tylko referaty naukowe, ale także sesje plakatowe studentów Informatyki UwS oraz panele dyskusyjne. Prezentacje obejmowały szeroki wachlarz tematów, od teoretycznych rozważań nad logikami temporalnymi i wnioskowaniem automatycznym, po praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji w pojazdach bojowych, autonomicznych systemach nawigacyjnych i przewidywaniu ruchów giełdowych. Sesja poświęcona wsparciu życia codziennego, edukacji i pracy osób z potrzebami specjalnymi wzbudziła duże zainteresowanie, szczególnie prezentacja na temat rozwoju umiejętności orientacji przestrzennej u osób niewidomych przy pomocy dźwięków binauralnych..

Część społeczna konferencji obejmowała spotkania integracyjne, takie jak Welcome Party oraz Gala Dinner, które odbyły się w klubie studenckim PeHa. Uczestnicy mieli okazję nawiązać cenne kontakty i omówić współpracę nad przyszłymi projektami badawczymi. Ostatniego dnia konferencji zorganizowano również wizytę w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, gdzie uczestnicy mogli podziwiać jedno z najsłynniejszych dzieł hiszpańskiego malarstwa w Polsce – "Ekstazę św. Franciszka" autorstwa El Greca.

Konferencja zakończyła się uroczystym podsumowaniem, podczas którego przewodniczący sesji podkreślali wysoki poziom merytoryczny prezentacji oraz znaczenie współpracy międzynarodowej w dalszym rozwoju badań nad systemami inteligentnymi. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że wydarzenie stanowiło ważną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń, a wnioski z konferencji będą inspiracją do dalszych badań i współpracy naukowej.
Konferencja organizowana była  ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr KONF/SP/0138/2023/1 z dnia 31.10.2023 r.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych edycji konferencji oraz publikacji związanych z jej wynikami, które wkrótce zostaną udostępnione w materiałach pokonferencyjnych.