Uniwersytet

20 maja 2024 roku na najwyższym szczycie świata - Mount Everest (8848 metrów n.p.m.) stanął przedstawiciel naszej Uczelni -  prof. dr hab. n. med. Kryspin Mitura z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Na dachu świata, zwanym też trzecim biegunem globu, zaprezentował flagę z emblematem Uniwersytetu w Siedlcach. Z okazji zrealizowania tego niezwykłego przedsięwzięcia prof. Kryspin Mitura zwrócił się również do społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu z krótkimi pozdrowieniami. 

Mt. Everest to góra charakteryzująca się ekstremalnymi warunkami i wymaga przebywania w tzw. strefie śmierci, gdzie z uwagi na brak wystarczającej ilości tlenu nie jest możliwe dłuższe przebywanie. Dlatego tego typu ekspedycje zwykle poprzedzone są co najmniej wielomiesięcznym przygotowaniem organizmu, a następnie wielotygodniowym okresem aklimatyzacji na dużych wysokościach lodowcowych zboczy Everestu, i w tym czasie dokonuje się etapowego zdobywania kolejnych coraz wyższych obozów. Do 2023 roku włącznie na szczycie Everestu stanęło zaledwie 66 osób z Polski.

Warto odnotować, że prof. Kryspin Mitura w ciągu zaledwie ostatnich dwunastu miesięcy zdobył trzy szczyty uważane za najtrudniejsze w Koronie Ziemi - Denali, Alaska (czerwiec 2023r.), Masyw Vinsona, Antarktyda (grudzień 2023r.), a obecnie właśnie Mt. Everest w Nepalu. 

Wielokrotnie zdobywał inne szczyty i łańcuchy górskie na wszystkich kontynentach, m.in. Pico de Orizaba (Meksyk), Aconcagua (Argentyna), Mt. Blanc (Francja), Matterhorn (Szwajcaria), Elbrus (Rosja), Kazbek (Gruzja), Damavand (Iran), Toubkal (Maroko), Kilimanjaro (Tanzania), Fuji (Japonia), Góra Kościuszki (Australia) i wiele innych. 

Jednak jak sam twierdzi najbliższe jego sercu są pasma górskie w Polsce, gdzie po szlakach przemierzył pieszo łącznie ponad dziesięć tysięcy kilometrów, za co został uhonorowany przez PTTK Dużą Złotą Górską Odznaką Terenową. Przeszedł m.in. łańcuchami górskimi od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą, łącząc dwa najdłuższe długodystansowe szlaki górskie w Polsce - Główny Szlak Beskidzki (550 km) i Główny Szlak Sudecki (450 km), przemierzając je w najszybszym wariancie, za co otrzymał Diamentowe Odznaki PTTK. Wcześniej otrzymał również górskie odznaki za inne osiągnięcia, m.in. za zdobycie Korony Gór Polskich, Diademu Gór Polskich, Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich, Tatrzańskich Dwutysięczników i wielu innych. 

Stoi na stanowisku, że góry są egzemplifikacją trudów życiowych, zaś przemierzanie szlaków pozwala na poszukiwanie motywacji i środków zaradczych do ich pokonywania. Zaś czas spędzany w górach stanowi doskonałe źródło refleksji nad sobą i otoczeniem, bez wszechobecnego w dzisiejszych czasach tsunami szumu medialnego i informacyjnego. Wreszcie nie bez znaczenia jest również prozdrowotny aspekt takich aktywności, co zaś jest niezwykle korzystne w realizacji największej pasji prof. Kryspina Mitury, czyli chirurgii. 


Fotogaleria