28 maja w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim odbyło się I Forum Kształcenia Zawodowego. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń pomiędzy uczelniami wyższymi, firmami, nauczycielami oraz dyrektorami szkół podstawowych i średnich w zakresie doradztwa zawodowego. Zostały nakreślone oczekiwania i możliwości realizacji młodych na rynku pracy. Ponadto wskazano jak młodzi ludzie postrzegają siebie, jak widzą swoją przyszłość i jak rynek pracy odpowiada na ich potrzeby. Został podniesiony między innymi temat sztucznej inteligencji oraz wirtualnej rzeczywistości i możliwości rozwoju zawodowego młodych ludzi w tym obszarze. Prelegentami w powyższym module konferencji byli dr Artur Niewiadomski – Dyrektor Instytutu Informatyki oraz dr Andrzej Sędek z Instytutu Pedagogiki na Uniwersytecie w Siedlcach. Wirtualna Rzeczywistość oferuje unikalne możliwości praktycznej nauki i personalizacji procesu edukacyjnego, co znacząco zwiększa efektywność kształcenia i otwiera nowe możliwości w tym zakresie. Zastosowanie w rozwoju kształcenia zawodowego między innymi wirtualnej rzeczywistości, sztucznej inteligencji, cyfryzacji, a przez to innowacji produktowych z pewnością ułatwi młodzieży odnalezienie nowych możliwości zawodowych na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.