W Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach miało miejsce uroczyste zakończenie części teoretycznej przeszkolenia wojskowego w ramach programu edukacji wojskowej studentów Legia Akademicka. Siedlecka Uczelnia już drugi raz zaangażowała się w ten projekt, pozwalający studentom odbyć przeszkolenie wojskowe.
Wśród gości, którzy przybyli na uroczystość, prof. dr hab. Stanisław Topolewski, koordynator programu w UPH w Siedlcach, powitał przed wszystkim:
- Jej Magnificencję Rektor prof. dr hab. Tamarę Zacharuk,
- Prorektor ds. studiów prof. dr hab. Annę Charutę,
- Prorektora ds. nauki prof. dr hab. Mirosława Minkinę,
- Dyrektora INSiB prof. dr hab. Mariusza Kubiaka,
- Prof. dr hab. Jerzego Kunikowskiego,
- Przedstawiciela Dowództwa 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach – Zastępcę Szefa Sztabu do spraw operacyjnych, płk Mariusza Reichela,
- Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach, ppłk Michała Oździńskiego,
- Szefa Sztabu, Zastępcę Dowódcy 53 Batalionu Piechoty Lekkiej WOT, mjr Marcina Kozieła.
Następnie wręczono zaświadczenia o ukończeniu modułu teoretycznego oraz wyróżnienia i podziękowania. Za szczególne zaangażowanie w proces szkolenia teoretycznego, Dowódca 18 DZ w Siedlcach, gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński wyróżnił studentów: Joannę Kielmas, Damiana Trycha, Klaudię Samsoniuk, Marlenę Derlicką, Annę Szostak. W imieniu Dowódcy listy gratulacyjne wręczył płk Mariusz Reichel. Natomiast Komendant WKU w Siedlcach, ppłk Michał Oździński wręczył wyróżnienia następującym studentom: Sebastianowi Olszewiczowi, Rafałowi Strzyżewskiemu, Sylwii Górskiej, Ewie Łyś oraz Ewie Modelskiej. Po rozdaniu zaświadczeń i wyróżnień, Rektor prof. dr hab. Tamara Zacharuk przekazała podziękowania pracownikom Uczelni zaangażowanym w proces szkolenia. Uroczystość uświetnił koncert orkiestry wojskowej pod batutą kpt. Dariusza Kaczmarskiego.
W tym roku akademickim do Legii Akademickiej w UPH przystąpiło 145 studentów z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz dwoje z Collegium Mazovia. Z wynikiem pozytywnym moduł teoretyczny ukończyło 98 osób, co jest porównywalne z rokiem ubiegłym. Zainteresowani studenci będą w okresie wakacji kontynuowali szkolenie poligonowe. Przeszkolenie wojskowe w ramach programu edukacji wojskowej studentów Legia Akademicka jest ogólnopolskim działaniem podjętym przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studenci-ochotnicy w ramach modułu teoretycznego (kończącego się testem wiedzy) odbywają 30 godzin zajęć w uczelni. Następnie w okresie wakacyjnym wyjeżdżają na ćwiczenia wojskowe do wybranych ośrodków. Szkolenia podzielone są na dwa trzytygodniowe etapy. W pierwszym studenci otrzymują przeszkolenie podstawowe, kończące się przysięgą wojskową. Etap drugi kończy się nadaniem stopnia wojskowego kaprala.
O wydarzeniu napisali również: