W dniach 11-13 września 2024 r., na Uniwersytecie w Siedlcach, odbył się LXXXVIII Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego. Spotkanie wpisywało się w program obchodów 55-lecia uczelni. Hasłem przewodnim wydarzenia była „Hodowla zwierząt perspektywą rozwoju Polski”. W Zjeździe uczestniczyło 170 osób z różnych regionów kraju, w tym naukowcy, hodowcy i producenci.

Zaproszonych gości powitała dr hab. inż. Elżbieta Bombik, prof. uczelni. Następnie głos zabrali m.in. JM Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Mirosław Minkina oraz przedstawiciele władz państwowych i lokalnych. Oficjalnego otwarcia dokonała prof. dr hab. Anna Wójcik, Prezes PTZ.

Podczas Zjazdu wręczono odznaczenia, w tym m.in. odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”,  którą otrzymały dr hab. inż. Elżbieta Bombik oraz dr hab. inż. Ewa Wójcik. Wyróżnione też zostały najlepsze prace doktorskie i magisterskie w dziedzinie zootechniki i rybactwa.

Pierwszy dzień wydarzenia obejmował wykłady plenarne, prezentacje głównych sponsorów (Drosed, AdiFeed, SmartFeed i Sano) oraz wybory do Zarządu Głównego PTZ. Zwieńczeniem dnia była uroczysta kolacja.

Drugi dzień Zjazdu poświęcono Sesji Młodych Naukowców, gdzie w ramach konkursu wyróżniono najlepsze prace. Odbyły się też obrady w dziewięciu sekcjach specjalistycznych. Przedstawiono wyniki badań oraz prowadzono dyskusje z udziałem naukowców i praktyków z branży.

Zwieńczeniem wydarzenia była wycieczka na farmę „Alpaki w Polsce” w Bujence oraz do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.