Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 27 czerwca 2024 r. nadał Panu dr hab. Włodzimierzowi Stanisławowi Fehlerowi tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie.

Pan Profesor w 1999 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego broniąc  rozprawę zatytułowaną „Ugrupowania parlamentarne w Polsce wobec problemu bezpieczeństwa państwa w latach 1989-1993”. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce uzyskał w 2013 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w wyniku przedstawionej rozprawy habilitacyjnej pt. „Polityka bezpieczeństwa wewnętrznego współczesnej Polski –problemy i instytucje ”. Od 2007r. Pan Profesor jest związany z Instytutem Nauk o Bezpieczeństwie  Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu  w Siedlcach. Działalność naukowa Pana Profesora ogniskuje się wokół:

• teoretycznych aspektów bezpieczeństwa,
  • systemów bezpieczeństwa wewnętrznego oraz polityki bezpieczeństwa wewnętrznego państw europejskich i Unii Europejskiej,
  • instytucji wewnętrznego bezpieczeństwa państwa,
  • zagrożeń dla bezpieczeństwa,
  • problemów bezpieczeństwa wewnętrznego,
  • bezpieczeństwa informacyjnego.

Pan Profesor  jest autorem ponad 160 prac naukowych z powyższego zakresu. W ostatnich latach opublikował m.in. następujące autorskie i współautorskie pozycje książkowe: W. Fehler, K. P. Marczuk, ( red.),  Polityka Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego : uwarunkowania - realizacja - wyzwania w drugiej dekadzie XXI wieku, Warszawa  2015; W. Fehler, K. Cebul, R. Podgórzańska, Migracje jako wyzwanie dla Unii Europejskiej i wybranych państw członkowskich , Warszawa 2017; W.Fehler, J.J. Piątek, R. Podgórzańska, (red),Leksykon bezpieczeństwa wewnętrznego, Szczecin 2017; W. Fehler, Podstawy bezpieczeństwa informacyjnego, Siedlce 2021, W. Fehler  (red.) Informacyjny wymiar bezpieczeństwa państw i jednostek, Siedlce 2021, W. Fehler  (red.) Cyberprzestrzeń jako pole zmagań o bezpieczeństwo informacyjne, Siedlce 2022; W. Fehler (red.), Leksykon bezpieczeństwa informacyjnego, Siedlce 2023.

Panu  Profesorowi   serdecznie gratulujemy nominacji!

CCI23072024 0001

CCI23072024 0002