Senat UPH przyjął 27 stycznia br. uchwały w sprawie utworzenia 4 nowych kierunków studiów:
1. Analiza danych
2. Gospodarka odpadami i recykling
3. Instrumentalna analityka chemiczna
4. Sztuki plastyczne
Nowe kierunki zamierzamy otworzyć w roku akademickim 2022/2023.
Na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych planujemy uruchomienie 3 nowych kierunków:
1) Kierunek studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym analiza danych. Kierunek ten będzie prowadzony w Instytucie Matematyki. Nauka potrwa 6 semestrów, a absolwenci uzyskają tytuł zawodowy licencjata. Absolwent kierunku zdobędzie wiedzę z zakresu matematyki, statystyki oraz narzędzi informatycznych stosowanych w analizie danych. Nabędzie umiejętności w zakresie obróbki Big Data: ich przetwarzania, prowadzenia wielowymiarowych analiz statystycznych, w oparciu o metody data mining, sieci neuronowe, prognozowania zjawisk, przy wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania. Program studiów obejmuje pół roku praktyk zawodowych, które pozwolą na poszerzenie wiedzy, umiejętności praktycznych i kompetencji niezbędnych w wykonywaniu pracy zawodowej. Absolwenci zostaną przygotowani do podjęcia pracy we wszelkiego rodzaju firmach z branży IT, instytucjach naukowo-badawczych, finansowych, instytucjach administracji publicznej i państwowej, średnich i dużych zakładach produkcyjnych ze wszystkich branż i dziedzin gospodarki, a także ośrodkach badania opinii publicznej, jako programiści, projektanci baz danych, analitycy danych finansowych, czy biznesowych lub eksperci ds. eksploracji danych. Ich umiejętności znajdą zastosowanie nawet w polityce, gdzie analizuje się dane sondażowe. Analitycy danych posiadają nieograniczone możliwości rozwoju kariery zawodowej. Absolwent kierunku analiza danych będzie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
2) Kierunek pierwszego stopnia o profilu praktycznym gospodarka odpadami i recykling. Nauka potrwa 6 semestrów, a absolwenci uzyskają tytuł zawodowy licencjata. Po ukończeniu kierunku absolwent będzie posiadał umiejętności praktyczne w kierunku identyfikacji i analizy związków chemicznych metodami spektroskopowymi oraz nowoczesnymi metodami analitycznymi. Będzie gotowy do opracowywania metod przygotowywania odpadów do ponownego użycia i ich zagospodarowania przy użyciu nowoczesnych technologii recyklingu. Absolwent kierunku gospodarka odpadami i recykling będzie gotowy do prowadzenia własnej działalności w zakresie gospodarki odpadami; podjęcia pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych w charakterze specjalisty w obszarze gospodarki odpadami; podjęcia pracy w instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu gospodarowania materiałami i odpadami; podjęcia pracy w instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska, w laboratoriach badawczych i kontrolnych, w rolnictwie, oraz organach administracji, zwłaszcza samorządowych. Absolwent kierunku gospodarka odpadami i recykling będzie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
3) Kierunek pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim instrumentalna analityka chemiczna. Nauka potrwa 6 semestrów, a absolwenci uzyskają tytuł zawodowy licencjata. Proces kształcenia będzie prowadzony z wykorzystaniem zaawansowanej aparatury naukowo-badawczej, w oparciu o najnowszą wiedzę w Instytucie Nauk Chemicznych. Absolwent zdobędzie usystematyzowaną wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych z aspektami znajomości specjalistycznego sprzętu oraz różnorodnych metod analitycznych i diagnostycznych stosowanych w przemyśle, gospodarce i środowisku. Atutami absolwenta będą umiejętności diagnozowania, definiowania i rozwiązywania problemów z zakresu szeroko pojętej analizy chemicznej oraz organizowania i prowadzenia działań w bezpiecznych i efektywnie działających stanowiskach pracy laboratoryjnej. Absolwent kierunku instrumentalna analityka chemiczna zdobędzie również ugruntowaną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne z zakresu instrumentalnej analizy chemicznej. Umożliwi mu to podjęcie pracy w laboratoriach chemicznych jednostek naukowo-badawczych, instytucjach zajmujących się zdrowiem publicznym i ochroną środowiska, w laboratoriach dla służb specjalistycznych i mundurowych, oraz w wielu gałęziach przemysłu i w rolnictwie. Absolwent kierunku instrumentalna analityka chemiczna będzie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
4) Na Wydziale Nauk Humanistycznych planujemy uruchomienie kierunku studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym sztuki plastyczne. Nauka potrwa 4 semestry, a absolwenci uzyskają tytuł zawodowy magistra. Absolwent kierunku zdobędzie pogłębioną (w stosunku do pierwszego stopnia studiów) wiedzę artystyczno-humanistyczną, oraz umiejętności umożliwiające występowanie w roli artysty plastyka, aktywnego twórcy w zakresie sztuk plastycznych oraz świadomego uczestnika i animatora kultury współczesnej. Absolwent będzie potrafił przygotowywać i upowszechniać przekazy wizualne i medialne dla celów artystycznych, poznawczych i użytkowych. Będzie też przygotowany do: kierowania zespołami ludzkimi; prowadzenia samodzielnej, twórczej pracy zawodowej; pracy w ośrodkach i instytucjach kultury i sztuki, mass-mediach, strukturach promocyjnych i reklamowych, w szkolnictwie - po ukończeniu specjalności nauczycielskiej. Absolwent kierunku sztuki plastyczne będzie przygotowany do podjęcia studiów w szkole doktorskiej.
Uruchomienie studiów na ww. kierunkach uzależnione jest od uzyskania zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki, które wcześniej musi zasięgnąć opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej.