Pan prof. dr hab. Wojciech Budzyński (1948-2018) urodził się 5 grudnia 1948 roku w Guźlinie, w powiecie włocławskim na Kujawach. Studia ukończył w roku 1971. Bezpośrednio po studiach odbył staż w Uniwersytecie Rolniczym w Wageningen (Holandia). Stopień naukowy doktora nauk rolniczych w zakresie agronomii uzyskał w roku 1976, a stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie agronomii w roku 1986. Tytuł naukowy profesora nauk rolniczych nadano Mu w roku 1995, a po dwóch latach (w roku 1997) został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego.
Pan profesor Wojciech Budzyński jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pracuje w Katedrze Agrotechnologii, Zarządzania Produkcją Rolniczą i Agrobiznesu na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, którą kierował przez wiele lat.
Pan prof. dr hab. Wojciech Budzyński jest wybitnym specjalistą z zakresu uprawy roślin rolniczych, o imponującym dorobku publikacyjnym i w tym zakresie kreuje liczną kadrę naukową. Dorobek naukowy Profesora związany jest z problematyką przyrodniczych i agrotechnicznych uwarunkowań produkcji zbóż oraz roślin oleistych. W obrębie tej szerokiej problematyki wyróżnić można główne obszary badawcze:
- uwarunkowania produkcyjne zbóż, ze szczególnym uwzględnieniem pszenicy
- wielokryteriowe (rolniczej, energetycznej i ekonomicznej) oceny poszczególnych operacji technologicznych i całych technologii produkcji rzepakowego surowca olejarskiego
- badania nad sprawnością energetyczną produkcji surowca olejarskiego i opracowanie efektywnych metod produkcji surowca na biodiesel
- waloryzację gatunków i metod produkcji biomasy na potrzeby biogazowni
- efekty stosowania nowej generacji regulatorów wzrostu,
- zdolności rzepaku do autokompensacji uszkodzeń biotycznych
Potwierdzeniem osiągnięć naukowych Pana Profesora Wojciecha Budzyńskiego jest Jego dorobek publikacyjny, obejmujący ponad 400 pozycji, w tym ponad 180 to oryginalne prace twórcze, z których większość została opublikowana w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych.
Jeśli uznamy, że nauka to wiedza o rzeczywistości, że zadaniem naukowca jest rzetelna działalność, która powiększa zasoby wiedzy i umiejętności oraz sprzyja wymianie informacji to możemy stwierdzić, że Pan Profesor Wojciech Budzyński w pełni zasługuje by być nazwanym naukowcem. Dokonania badawcze i dorobek publikatroski Pana Profesora upoważnia do określenia Go mianem wybitnego naukowca.
Pan Profesor Wojciech Budzyński wypromował 17 doktorów nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia, a w 3 przewodach habilitacyjnych pełnił rolę konsultanta i doradcy merytorycznego.
Realizacja zainteresowań naukowych i prowadzenie tak rozległych badań możliwe było dzięki dużej umiejętności pozyskiwania środków finansowych oraz współpracy z innymi ośrodkami naukowymi w kraju. Pan Profesor Wojciech Budzyński uczestniczył w ponad 30 projektach i tematach badawczych finansowanych przez podmioty pozauczelniane. Należy zaznaczyć, iż w większości tych przedsięwzięć pełnił funkcję lidera.
Na szczególne podkreślenie zasługuje opiniodawcza działalność Pana Profesora w zakresie kształcenia kadry naukowej. Na zlecenie Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów wykonał kilkadziesiąt recenzji na stopień doktora habilitowanego oraz 37 ocen w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora nauk rolniczych, a na zlecenie różnych rad wydziałowych i naukowych wykonywał recenzje w przewodach habilitacyjnych i doktorskich a także 4 recenzje w postępowaniach o nadanie tytułu doktora honoris causa. Ponadto oceniał 127 różnych projektów badawczych na zlecenie KBN, MNiSzW oraz NCBR. Mając powyższe na względzie, trudno znaleźć krajową jednostkę naukową funkcjonującą w dyscyplinie naukowej agronomia, w której rozwój kadry naukowej odbywałby się bez udziału Profesora Wojciech Budzyńskiego.
Uznanie Pana Profesora w środowisku naukowym sprawiło, że jest/był członkiem Rad Programowych 6 czasopism naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Działalność naukowa Pana Profesora Wojciecha Budzyńskiego została zauważona i wyróżniona także przez środowiska naukowe i gospodarcze, czego wyrazem jest nadanie Mu przez Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu tytułu Doktora Honoris Causa oraz przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu statuetki Osobowość Roku Warmii i Mazur 2012 za wybitne dokonania naukowe na rzecz polskiego rolnictwa.
Pan Profesor Wojciech Budzyński ma także wielkie osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Dydaktyka jest jego hobby, a wykłady pasją.
Podkreślić należy znaczącą aktywność Pana Profesora Wojciecha Budzyńskiego w centralnych gremiach przedstawicielskich środowiska naukowego, do których trafia z wyboru: Sekcji Szkół Rolniczych w Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego, Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Komitecie Uprawy Roślin Polskiej Akademii Nauk, Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, w której obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Sekcji Nauk Biologicznych, Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych i jest członkiem prezydium CK.
Na szczególne uwagę zasługują związki Pana Profesora Wojciecha Budzyńskiego z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a szczególnie Jego wieloletnie kontakty naukowe i współpraca z Wydziałem Przyrodniczym. Od ponad dwudziestu lat Pan Profesor wspiera naukowe i organizacyjne inicjatywy Wydziału Przyrodniczego służąc z wielką życzliwością swą wiedzą, doświadczeniem i koleżeńską radą. Był konsultantem i opiniodawcą wielu inicjatyw mających wpływ na rozwój Wydziału Przyrodniczego i Uczelni. Wyrazem współpracy naukowej są wspólne seminaria naukowe zespołów badawczych, część z nich miała charakter ogólnowydziałowy, prace w komitetach naukowych konferencji naukowych organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, częste wzajemne wizyty w laboratoriach i Stacjach Doświadczalnych obu uczelni, konsultacje prowadzonych badań i wielogodzinne dyskusje naukowe. Mówiąc o wkładzie Pana Profesora Wojciecha Budzyńskiego w rozwój naszej Uczelni, należy przede wszystkim podkreślić zasługi Pana Profesora w rozwoju kadr naukowych Wydziału Przyrodniczego. Pan Profesor był recenzentem rozpraw doktorskich i habilitacyjnych oraz opiniował wiele wniosków o nadanie pracownikom Wydziału stopnia naukowego doktora habilitowanego i tytułu profesora, wielokrotnie przewodniczył komisjom habilitacyjnym.