Uniwersytet

Wydział Nauk Humanistycznych, Instytut Historii
W 1995 r. ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku historia, specjalności archiwalnej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tytuł zawodowy magistra otrzymał za pracę magisterską pt. „Jan Riabinin – historyk i archiwista”, napisaną w Zakładzie Dydaktyki Historii Instytutu Historii UMCS pod kierunkiem prof. dr hab. Krystyny Wróbel-Lipowej.

W 1997 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie archiwistyki – kurs wyższy w przedmiocie opracowywania archiwaliów w systemach informatycznych w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 1999 r. na Wydziale Humanistycznym UMCS obronił dysertację doktorską pt. „Szkolnictwo w powiecie radzyńskim w latach 1944-1961”, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Krystyny Wróbel-Lipowej, i otrzymał tytuł naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii najnowszej.

W październiku 2013 r. na Wydziale Humanistycznym UMCS uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalność: archiwistyka i historia najnowsza na podstawie cyklu publikacji poświęconych systemowi biurokratyczno-dokumentacyjnemu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Z siedlecką uczelnią związany od 2004 r., z trzyletnią przerwą w latach 2014-2016. W latach 2005-2013 adiunkt w Instytucie Historii. W latach 2014-2016 profesor nadzwyczajny w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Od 2016 r. profesor uczelniany UwS, gdzie w latach 2016-2020 piastował funkcję kierownika Zakładu Archiwistyki, zaś w latach 2020-2024 dyrektora Instytutu Historii a zarazem przewodniczącego Rady Dyscypliny.

Karierę akademicką łączy z pracą w archiwach państwowych. W latach 1995-2016 r. pracował w Archiwum Państwowym w Lublinie, od 1997 r. na stanowisku kierownika oddziału zamiejscowego w Radzyniu Podlaskim. W latach 2016-2017 był dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Od 2017 r. kustosz, potem starszy kustosz w Archiwum Państwowym w Siedlcach.

Zainteresowania badawcze koncentruje na zagadnieniach związanych z archiwistyką i zarządzaniem dokumentacją, dziejach kancelarii i biurokracji w XX w. Ma w swoim dorobku monografie autorskie, redakcje prac zbiorowych i liczne artykuły naukowe. Wygłosił referaty na ponad 70 konferencjach. Jest pomysłodawcą i redaktorem serii wydawniczej Światy Archiwalne. Promotor licznych prac licencjackich i magisterskich, wypromował 5 doktorów. Był recenzentem w 10 przewodach doktorskich przeprowadzanych na Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Przez 15 lat  pełnił funkcję opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów. W latach 2016-2020 był członkiem Rady Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach, w latach 2023-2024 – członkiem Senatu UwS.

Wielokrotnie powoływany do gremiów eksperckich. W latach 2016-2018 członek Centralnej Komisji Metodycznej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych, w latach 2018-2023 członek Rady Naukowej ds. Współpracy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i archiwów państwowych ze środowiskami naukowymi archiwistyki w Polsce, od 2022 r. członek Regionalnej Komisji Metodycznej w Archiwum Państwowym w Warszawie dla centralnych archiwów państwowych i Archiwum Państwowego w Siedlcach.

Brał udział w realizacji kilku grantów badawczych, m.in.: „Encyklopedia komunizmu w Polsce. Władza i społeczeństwo polskie w realiach systemu totalitarnego w XX w.” (IH PAN) oraz „Wirtualny słownik miejscowości Województwa Lubelskiego” (Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną UMCS w Lublinie).

W 2023 r. odbył staż naukowy w Al-Farabi Kazakh National University w Ałmaty w Kazachstanie w ramach programu Erasmus+ KA 171-HED.

Udziela się w towarzystwach naukowych. Od 2004 r. pełni funkcję sekretarza generalnego Towarzystwa Nauki i Kultury „Libra”, od 2017 r. – prezesa, potem wiceprezesa Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Siedlcach, od 2023 r. – wiceprezesa Oddziału Siedleckiego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Redaktor naczelny „Radzyńskiego Rocznika Humanistycznego” oraz wznowionych w 2024 r. po ponad dekadzie „Szkiców Podlaskich”, zastępca redaktora naczelnego „Wschodniego Rocznika Humanistycznego”, członek redakcji czasopisma „Komunizm – system, ludzie, dokumentacja”.

Współorganizator i członek stałego sekretariatu Międzynarodowego Sympozjum Dziejów Biurokracji, którego efektem jest ukazujący się od 2011 r. cykl wydawniczy „Dzieje Biurokracji”.

Odznaczony: Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2007), Brązowym Krzyżem Zasługi (2010) i  czterokrotnie Nagrodą indywidualna Rektora UPH/UwS III stopnia.