Jacek Roman Sosnowski (ur. 20 grudnia 1978 w Białej Podlaskiej, w woj. lubelskim) – prof. dr hab. nauk rolniczych. W latach 2020-2022 dyrektor Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Przewodniczący Rady Dyscypliny Rolnictwo i Ogrodnictwo (do 2022 roku). Od 2022 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Nauk Rolniczych Uniwersytetu w Siedlcach. Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
W 1999 roku rozpoczął studia na Wydziale Rolniczym Akademii Podlaskiej w Siedlcach. W 2004 roku uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera na kierunku rolnictwo i podjął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Łąkarstwa i Kształtowania Terenów Zieleni, wchodzącej w skład Instytutu Produkcji Roślinnej działającego w strukturze Wydziału Rolniczego Akademii Podlaskiej. W 2010 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia, a w 2016 roku stopień naukowy doktora habilitowanego, nadanego przez Radę Naukową Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego (Państwowego Instytutu Badawczego). Od 2017 roku zatrudniony na stanowisku profesora Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Postanowieniem z dnia 15 maja 2024 roku Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Panu dr hab. inż. Jackowi Sosnowskiemu tytuł profesora nauk rolniczych w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Działalność naukowa prof. dr hab. Jacka Sosnowskiego obejmuje zagadnienia dotyczące doskonalenia pratotechniki oraz uprawy roślin bobowatych, traw pastewnych, gazonowych i ozdobnych. Posiada również publikacje naukowe z zakresu agroturystyki.
Dorobek naukowy Pana profesora to autorstwo i współautorstwo 250 publikacji w tym 148 prac indeksowanych na liście czasopism Ministra ds. nauki. Jest także współautorem 5 patentów. Ponadto w swoim dorobku wykazuje współredakcję 2 opracowań monograficznych oraz 14 materiałów pokonferencyjnych Studenckich i Doktoranckich Kół Naukowych. Liczba cytowań według WoS - 275 i Scholar - 423. W uznaniu za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne w 2013 roku został uhonorowany nagrodą im. Prof. Lesława Szczerby „Wybitny Młody Naukowiec UPH”, w 2015 roku decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa”, a w 2023 „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”.
Jacek Sosnowski współpracuje także z instytucjami zewnętrznymi. Od 2018 roku członek Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.