Studenci

{boxplus href=|images/AP_2009/photos/pat_program/pat_1.jpg| title=|Akademia Podlaska w programie PaT|}{/boxplus}
Na Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Paradygmaty współczesnej pedagogiki", której gospodarzem w czerwcu była Akademia Podlaska, w części poświęconej konferencji programu PaT podpisana została Deklaracja Akademicka. Porozumienie podpisały: Akademia Podlaska w Siedlcach (gospodarz konferencji) oraz WSPR PEDAGOGIUM w Warszawie. Na mocy Deklaracji od października 2009 roku studenci tych uczelni będą mogli odbywać praktyki w programie Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Teatr”.

patrz_gazeta
(3. numer gazety do ściągnięcia w formacie PDF)


Treść deklaracji (plik PDF do ściągnięcia)

Co to jest PaT?
PaT to skrót od nazwy programu "Profilaktyka a Teatr". Obejmuje on cztery obszary: działanie, informację, edukację oraz akcję o nazwie "Przystanek PaT". W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Autorem programu jest insp. Grzegorz Jach; realizatorem - Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

Cele programu:
  1. Oddziaływanie na zmniejszanie zjawiska narkomanii wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.
  2. Inspirowanie rodziców młodzieży szkolnej do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki narkotykowej.
  3. Komunikowanie oraz inicjowanie przez Policję wspólnoty działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej.

Więcej informacji na http://www.pat.policja.gov.pl/pat-informacje.html

Akademia Podlaska jest jednym z głównych partnerów programu PaT. W lipcu grupa studentów kierunku pedagogika z/s społeczno-wychowawcza z resocjalizacją aktywnie uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Profilaktycznej "IV Przystanek PaT Garwolin/Miętne 2009".

{boxplus href=|images/AP_2009/photos/pat_program/pat_2.jpg| title=|Akademia Podlaska w programie PaT|}{/boxplus}

Udział w akcji jest dla studentów możliwością odbycia nie tylko praktyk studenckich, ale przede wszystkim zapoznaniem się z zasadami pracy w charakterze wolontariuszy, zdobyciem cennych umiejętności związanych z organizacją i prowadzeniem działań profilaktycznych oraz odnalezienia w sobie tego, co najbardziej wartościowe dla przyszłych pedagogów i wychowawców – entuzjazmu, spontaniczności, pomysłowości…
Lista studentów AP (obecnie III rok studiów dziennych, pedagogika społeczno-wychowawcza z resocjalizacją) biorących udział w IV przystanku PaT:

  1. Dmitruk Anna
  2. Fijałkowska Agata
  3. Jakoniuk Monika
  4. Knapińska Aleksandra
  5. Krzyż Dominika
  6. Maliszewska Ewelina
  7. Małachwiejczyk Aneta
  8. Marek Katarzyna
  9. Oleszczuk Monika
  10. Sawicka Paulina
  11. Spoyła Justyna
  12. Śledź Beata
  13. Żelechowicz Małgorzata
Zgodnie z podpisaną deklaracją na naszej uczelni utworzona zostanie studencka grupa Pat. Już w grudniu wybrany zostanie sposób zaangażowanych w program studentów lider programu oraz wypracowany zostanie plan działań w ramach Pat, które odbywać się będą na terenie uczelni.

Kordynatorem programu PaT na terenie naszej uczelni jest dr Beata Bocian.

Pani dr Beata Bocian, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki – Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie jest adiunktem w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Praw Człowieka (absolwentka Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka). Obecnie pełni również funkcję z-ca dyrektora Instytutu Pedagogiki ds. nauki. Ukończyła Podyplomowe Studium Terapii i Treningu Grupowego – kierunek socjoterapia na Uniwersytecie Warszawskim. W pracy naukowej zajmuje się działalnością edukacją dotyczącą praw człowieka, zagadnieniami z zakresu pedagogiki społecznej, metodologii badań społecznych oraz pracą pedagogiczną z uczniem nieprzystosowanym społecznie. Warsztat pracy naukowej wzbogacany jest doświadczeniami pracy praktycznej w zawodzie pedagoga-socjoterapeuty oraz prowadzonej działalności z zakresu profilaktyki uzależnień. Autorka wielu publikacji z zakresu pedagogiki i współorganizatorka konferencji naukowych.