
Na Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Paradygmaty współczesnej pedagogiki", której gospodarzem w czerwcu była Akademia Podlaska, w części poświęconej konferencji programu PaT podpisana została Deklaracja Akademicka. Porozumienie podpisały: Akademia Podlaska w Siedlcach (gospodarz konferencji) oraz WSPR PEDAGOGIUM w Warszawie. Na mocy Deklaracji od października 2009 roku studenci tych uczelni będą mogli odbywać praktyki w programie Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Teatr”.

(3. numer gazety do ściągnięcia w formacie PDF)
Treść deklaracji (plik PDF do ściągnięcia)
Co to jest PaT?
PaT to skrót od nazwy programu "Profilaktyka a Teatr". Obejmuje on cztery obszary: działanie, informację, edukację oraz akcję o nazwie "Przystanek PaT". W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Autorem programu jest insp. Grzegorz Jach; realizatorem - Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji.
Cele programu:
- Oddziaływanie na zmniejszanie zjawiska narkomanii wśród uczniów szkół ponadpodstawowych.
- Inspirowanie rodziców młodzieży szkolnej do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki narkotykowej.
- Komunikowanie oraz inicjowanie przez Policję wspólnoty działań skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej.
Więcej informacji na http://www.pat.policja.gov.pl/pat-informacje.html
Akademia Podlaska jest jednym z głównych partnerów programu PaT. W lipcu grupa studentów kierunku pedagogika z/s społeczno-wychowawcza z resocjalizacją aktywnie uczestniczyła w Ogólnopolskiej Akcji Profilaktycznej "IV Przystanek PaT Garwolin/Miętne 2009".
{boxplus href=|images/AP_2009/photos/pat_program/pat_2.jpg| title=|Akademia Podlaska w programie PaT|}

Udział w akcji jest dla studentów możliwością odbycia nie tylko praktyk studenckich, ale przede wszystkim zapoznaniem się z zasadami pracy w charakterze wolontariuszy, zdobyciem cennych umiejętności związanych z organizacją i prowadzeniem działań profilaktycznych oraz odnalezienia w sobie tego, co najbardziej wartościowe dla przyszłych pedagogów i wychowawców – entuzjazmu, spontaniczności, pomysłowości…
Lista studentów AP (obecnie III rok studiów dziennych, pedagogika społeczno-wychowawcza z resocjalizacją) biorących udział w IV przystanku PaT:
- Dmitruk Anna
- Fijałkowska Agata
- Jakoniuk Monika
- Knapińska Aleksandra
- Krzyż Dominika
- Maliszewska Ewelina
- Małachwiejczyk Aneta
- Marek Katarzyna
- Oleszczuk Monika
- Sawicka Paulina
- Spoyła Justyna
- Śledź Beata
- Żelechowicz Małgorzata
Kordynatorem programu PaT na terenie naszej uczelni jest dr Beata Bocian.
Pani dr Beata Bocian, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki – Instytut Badań Edukacyjnych w Warszawie jest adiunktem w Katedrze Pedagogiki Społecznej i Praw Człowieka (absolwentka Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka). Obecnie pełni również funkcję z-ca dyrektora Instytutu Pedagogiki ds. nauki. Ukończyła Podyplomowe Studium Terapii i Treningu Grupowego – kierunek socjoterapia na Uniwersytecie Warszawskim. W pracy naukowej zajmuje się działalnością edukacją dotyczącą praw człowieka, zagadnieniami z zakresu pedagogiki społecznej, metodologii badań społecznych oraz pracą pedagogiczną z uczniem nieprzystosowanym społecznie. Warsztat pracy naukowej wzbogacany jest doświadczeniami pracy praktycznej w zawodzie pedagoga-socjoterapeuty oraz prowadzonej działalności z zakresu profilaktyki uzależnień. Autorka wielu publikacji z zakresu pedagogiki i współorganizatorka konferencji naukowych.